ČSSD chce zvýšit minimální mzdu na 12 200 korun - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

ČSSD chce zvýšit minimální mzdu na 12 200 korun

, čtk,
ČSSD chce zvýšit minimální mzdu na 12 200 korun
Zdroj: Profimedia.cz

ČSSD navrhne, aby se od příštího roku zvýšila minimální mzda o 1200 korun ze současných 11 000 na 12 200 korun v hrubém. Novinářům to dnes ve Vyškově na prvomájové akci strany řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud se to povede, dosáhne podle něj minimální mzda zhruba 40,5 procenta průměrného platu, který se v příštím roce očekává. Odbory žádají zvýšení minimální mzdy od roku 2018 nejméně na 12 500 korun.

Návrh předloží ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která to na obdobném shromáždění v Praze potvrdila. „Na můj vkus by minimální mzda měla být ještě mnohem vyšší, ale zvyšovat se prostě musí postupně, jinak to nejde,“ uvedla na Střeleckém ostrově.

„Nejprve ho předložíme sociálním partnerům, aby se mohli vyjádřit. Po nich, odborech a zaměstnavatelích projedná návrh vláda. Je to jedna z aktuálních priorit sociální demokracie,“ uvedl Sobotka. Doplnil, že když začínal jako předseda vlády, byla minimální mzda 8500 korun. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zvýšila minimální mzdu už třikrát, podle koaliční dohody se měla přiblížit ke 40 procentům průměrné mzdy.

„Chceme, aby se minimální mzda zvyšovala každý rok, protože to je nejlepší motivace pro lidi k práci. Lidé, kteří pracují za minimální mzdu, musí mít více finančních prostředků než ti, kteří jsou závislí na sociálních dávkách,“ zdůraznil Sobotka.

Podle něj chce ČSSD pokračovat i ve zvyšování ostatních mezd. „Chceme, aby od 1. července bylo účinné nařízení vlády, které zvýší platy zaměstnanců v kultuře a sociálních službách a technických zaměstnanců ve školství. Od 1. července by mělo platit nařízení, které vrací deset procent tarifů příslušníkům bezpečnostních sborů, jako jsou hasiči nebo policisté,“ řekl Sobotka.

Podle něj se bude jednat i o zvýšení mezd od příštího roku pro všechny zaměstnance veřejného sektoru. „Státu se daří, ekonomika funguje, a proto je důležité, aby se zlepšila životní úroveň občanů,“ dodal Sobotka.
Dále čtěte:

Odboráři žádají zvýšení minimální mzdy na 12 500 korun

Minimální mzda se od ledna zvedne na 11 tisíc korun

Průměrná mzda stoupla nad 29 tisíc, na růstu se podepsala inflace