Cizinců v Česku pracuje přes 320 tisíc, třetina dělá nekvalifikované činnosti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Cizinců v Česku pracuje přes 320 tisíc, třetina dělá nekvalifikované činnosti

, čtk,
Cizinců v Česku pracuje přes 320 tisíc, třetina dělá nekvalifikované činnosti
Zdroj: Dominik Bachůrek, Mladá fronta

Každý třetí cizinec či cizinka, kteří jsou v Česku zaměstnaní, dělá nekvalifikované a pomocné práce. Na místech, kde je potřeba kvalifikace, je pak čtvrtina ze zahraničních zaměstnanců a zaměstnankyň. Zbývající síly vykonávají polokvalifikované činnosti.

Podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2015 v Česku na 323 tisíc zahraničních zaměstnanců, tři čtvrtiny z nich pocházeli z EU. Nejpočetnější skupinou jsou Slováci. Největší díl cizinců našel uplatnění ve zpracovatelském průmyslu.

Migrace do Česka je hlavně ekonomická, cizinci do země přijíždějí za prací. Kolik jich podniky zaměstnávají, ale úřad práce od roku 2012 nezveřejňuje. Tehdy totiž dostal nové informační systémy, které statistiku nezaznamenávaly. I když se později úředníci vrátili ke staronovým programům, aktuální údaje na web generální ředitelství úřadu nedává. Podle jeho mluvčí Kateřiny Beránkové jsou k dispozici jen kvalifikované odhady. Z nich vycházejí i statistici. Beránková poukázala také na to, že úřad práce má na starosti povolení k práci, modré a zelené karty řeší ministerstvo vnitra.

Mezi lety 2004 až 2008 zahraničních sil v Česku přibývalo. Jen v roce 2008 počet zaměstnanců ze zemí mimo EU přesáhl o pár tisíc počet pracovníků z EU, kteří vždy převažovali. V roce 2008 evidoval úřad práce podle ČSÚ bezmála 284,6 tisíce zaměstnaných cizinců. Z nich 143,6 tisíce přijelo ze států mimo Unii.

Po nástupu krize cizinců na českém trhu práce výrazně ubylo, a to hlavně těch ze třetích zemích. Úřady jim přestaly vydávat povolení. V posledních letech zahraniční zaměstnanost roste. V roce 2015 počet překročil 323,2 tisíce, z toho 245 tisíc lidí dorazilo z EU.


Kdo vybírá Vietnamce mířící do Česka? Mafie a překupníci. Čtěte:

Vietnamce tu nechceme aneb Imigrační systém počesku

V roce 1981 přijelo do Vilémova u Šluknova 51 Vietnamek, které se naučily obsluhovat tkalcovské stroje

Největší skupinu zahraničních zaměstnanců tvořili Slováci. V Česku jich v roce 2015 pracovalo přes 150,3 tisíce. Následují Ukrajinci, těch v zemi mělo zaměstnání zhruba 41 850. V roce 2008 jich v ČR pracovalo na 81 tisíc.

Téměř třetina sil z EU a víc než pětina ze třetích zemí se uplatnila ve zpracovatelském průmyslu. Podle statistiků se v poslední době dostává do popředí sektor administrativních a podpůrných činností. Práci v něm našlo 14 procent zaměstnaných cizinců, valná většina pocházela z EU.

Ve zpracovatelském průmyslu v roce 2015 dělalo 77 tisíc euroobčanů a 17 tisíc cizinců ze třetích zemí. Ve stavebnictví našlo uplatnění 33 tisíc pracovníků z EU a kolem 10 tisíc ze států mimo Unii. Ve vědě a v odborných profesích působilo na 18 tisíc euroobčanů a kolem čtyř tisíc cizinců mimo Unii. Na 25 tisíc lidí z Unie a asi 10 tisíc odjinud mělo práci v obchodu či při údržbě a opravách vozidel.

Nekvalifikované práce v roce 2008 dělalo 71 tisíc lidí ze třetích států a devět tisíc z EU. V roce 2015 už bylo v Česku na nekvalifikovaných místech 66 tisíc euroobčanů a 26 tisíc lidí ze zemí mimo Unii. Kvalifikované činnosti předloni provádělo 60 tisíc cizinců z osmadvacítky a 16 tisíc z dalších zemí.

Čtěte dále:

Nelegálů v Česku výrazně ubylo. Třetinu tvořili Ukrajinci

Kvóty nestačí. Ukrajinců přijde do Česka více

Počet legálně žijících cizinců v Česku roste, loni jich bylo téměř 500 tisíc


Ohodnoťte tento článek
Diskuze