Čínská odveta: Peking plánuje plánuje nová cla až 25 procent na americké zboží - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čínská odveta: Peking plánuje plánuje nová cla až 25 procent na americké zboží

, čtk,
Čínská odveta: Peking plánuje plánuje nová cla až 25 procent na americké zboží
Zdroj: Profimedia.cz

Čína je připravena zavést nová cla na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu činí 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Reaguje tak na nedávné oznámení Spojených států, které chtějí zvýšit plánovaná cla na zboží z Číny na 25 procent z původně navržených deseti procent. Načasování platnosti nových cel na americké zboží bude záviset na krocích Spojených států, uvedla agentura Reuters.

Čínská cla se mají pohybovat v rozmezí od pěti do 25 procent. Podle ministerstva obcohdu jsou navrhované celní poplatky racionální a umírněné. Ministerstvo také varovalo, že je připraveno na další protiopatření ve stupňující se obchodní válce.

Ministerstvo financí současně zveřejnilo seznam zboží, kterého by se nová cla měla týkat. Je na něm celkem 5207 položek. Nejvyšší cla mají být uvalena na med, zeleninu, houby a chemikálie. Čína se tak nejvíce zaměřuje na zemědělský a těžařský průmysl, které prezident Donald Trump ve své předvolební kampani slíbil podpořit.

Cla se dále dotknou například hovězího masa, zkapalněného zemního plynu, polovodičů, některých helikoptér, malých až středně velkých letadel, kávy, kondomů, ale také sněhových fréz či 3D tiskáren. Některé položky na seznamu podle agentury AP naznačují, že Čína má již problémy najít dostatek zboží, bez kterého se její ekonomika obejde, nebo u kterého může najít rovnocennou náhradu jinde.

Úřad amerického prezidenta Donalda Trumpa v polovině tohoto týdne navrhl zvýšit z deseti na 25 procent cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 200 miliard dolarů (4,4 bilionu korun). Návrh má být posouzen do 5. září. Cla se mají týkat asi 6000 čínských výrobků. Na zveřejněném seznamu jsou potraviny, léky, výrobky z hliníku a oceli a spotřebitelské zboží jako je krmivo pro psy, nábytek, cyklistická kola, baseballové rukavice nebo kosmetika.


Memento pro Trumpa aneb Jak Reagan prohrál válku o japonská auta

Americký prezident Ronald Reagan v roce 1982.


Spojené státy zahájily obchodní válku s Čínou začátkem července zavedením cel ve výši 25 procent na čínské zboží v objemu 34 miliard dolarů (744 miliard korun); Čína v odvetě zavedla cla ve stejné výši na stejný objem amerických výrobků. Trump následně uvedl, že je připraven zavést cla na veškerý dovoz z Číny v objemu 500 miliard dolarů (téměř 11 bilionů korun).

Spojené státy obviňují Čínu z krádeží duševního vlastnictví amerických firem a chtějí snížit svůj vysoký schodek obchodní bilance s touto druhou největší ekonomikou světa. Obchodní spor je ale obecně vnímán jako upevňování pozic a snaha o získání většího vlivu na mezinárodní scéně, napsal zpravodajský server BBC.

Washington se také v příštích týdnech chystá uvalit cla na další čínské zboží v hodnotě 16 miliard dolarů.

Dále čtěte:

Slavné oběti obchodní války. Na odvetu EU doplatí Jack Daniel’s i Harley-Davidson

Trump pohrozil EU 20procentním clem na dovoz aut

Trump chystá další cla. Vyděsila ho závislost USA na uranu z postsovětských zemí

EU má připravenou odvetu na omezení vývozu aut do USA. Zvažuje cla na uhlí a léky


Ohodnoťte tento článek
Diskuze