Cílem reorganizace policie nebylo odstranit Šlachtu, tvrdí sněmovní komise - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Cílem reorganizace policie nebylo odstranit Šlachtu, tvrdí sněmovní komise

, čtk,
Cílem reorganizace policie nebylo odstranit Šlachtu, tvrdí sněmovní komise
Zdroj: čtk

Cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu, omezení činnosti policejních útvarů nebo zabránění vyšetřování některých kauz. Neprokázalo se to podle dokumentů, které při svém vyšetřování shromáždila sněmovní vyšetřovací komise. Při čtení závěrečné zprávy ve Sněmovně to uvedl předseda komise Pavel Blažek (ODS).

Blažek přednesl závěrečnou zprávu po více než půlročním vyšetřování komise, která se v souvislosti s policejní reformou zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. V úvodu závěrečné zprávy řekl, že z hlediska kompetencí může policejní prezident navrhnout organizační změnu, kterou musí schválit ministr vnitra. Nikde podle komise není zakotvena povinnost informovat o tom státní zástupce.

Přesto vedení policie v čele s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem přípravu reformy značně podcenilo a nedostatečně projednalo. „Předběžné věcné konzultace k reorganizaci minimálně na úrovni vedení dotčených útvarů a státního zastupitelství by však byly vhodné a žádoucí,“ stojí v závěrečné zprávě. Poslanci to označili za nedostatečné manažerské řízení ze strany Laubeho. Rychlost reformy a minimální konzultace pak podle poslanců umožnily spekulace a pochybnosti, které se začaly objevovat.

Blažek zmínil, že se komise zabývala odposlechy ze dvou kauz, z nichž vycházeli olomoučtí žalobci a které měly zpochybnit cíl změn uvnitř policie. „Ze shromážděných materiálů nebylo prokázáno, že organizační změna byla provedena s cílem odstranit Roberta Šlachtu, omezit činnost útvarů nebo zabránit prověřování konkrétních věcí,“ řekl Blažek.


Vynášel Šlachta informace? Čtěte více:

Kdo sedí v tom ferrari? Šlachtu vyšetřovali kvůli vynášení informací

 Fotografie, která měla údajně prokazovat nadstandardní vztahy Roberta Šlachty s Albinem Arifovičem


Předseda sněmovní komise v téměř hodinovém přednesu závěrečné zprávy také uvedl, že se nepodařilo prokázat, že by policejní reorganizace byla připravována v pozadí podnikatelskými nebo politickými zájmy. Komise v závěrečné zprávě také zkritizovala hlavní kritiky policejní reformy – Šlachtu a bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka. Podle poslanců podporovali spekulace a vycházeli z nepřesně vyhodnocených informací. Jejich veřejné vystupování podle komise lze označit za neprofesionální.

„Tato interpretace byla následně převzata a podporována Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Z těchto informací vycházelo i Nejvyšší státní zastupitelství a obecně také ministr spravedlnosti (Robert Pelikán),“ napsali poslanci do závěrečné zprávy. Kritika komise se snesla také na olomoucké vrchní žalobce, které se podle komise „aktivisticky pustilo do politického života“ tím, že například medializovalo informace o výslechu Tuhého a Laubeho. Vláda by podle komise mohla zvážit personální změny na vedoucích místech zastupitelství.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala loni roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kvůli které vznikla vládní krize. Komise se pozastavila nad tím, že nikdo z členů vlády nedal kabinetu návrh usnesení, aby nařídila ministru vnitra reorganizaci zastavit. Byl to podle komise jediný možný prostředek, jak reorganizaci zabránit.

ČSSD: Diskuze o reorganizaci byla Babišovým divadlem
Politici ČSSD po zveřejnění zprávy sněmovní vyšetřovací komise tvrdí, že loňská debata o reorganizaci policie byla divadlem v režii předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Premiér Bohuslav Sobotka na facebooku napsal, že se Babišovy konstrukce zhroutily jako domeček z karet. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák na twitteru uvedl, že Babiš při ní neváhal hazardovat s důvěryhodností policie.

Sobotka uvedl, že jednomyslně přijaté závěry komise jsou jasné. „Tvrzení o ‚brutálním úniku informací‘ ze strany policejního prezidenta se nepotvrdila. Nebyly prokázány spekulace, že policejní reorganizace byla údajně realizovaná pod politickým tlakem a na základě politického zadání za účelem odstranění Roberta Šlachty z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu,“ napsal Sobotka.

ANO loni hrozilo kvůli reorganizaci výpovědí koaliční smlouvy, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podle hnutí chtěl destabilizovat policii.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v reakci na závěrečnou zprávu uvedl, že reorganizace nebyla účelová ani nezákonná. „Nebyla tedy nic, co o ní říkal Andrej Babiš,“ napsal na twitteru. Připojil i Babišova slova „sorry jako“, s nimiž ministr nedávno odmítl redaktorům České televize upřesnit své majetkové poměry a která se stala fenoménem na českém internetu.

Sklenák na sociální síti napsal, že Babiš při debatách neváhal hazardovat s důvěryhodností policie. „Mediální kampaň proti reorganizaci policie byla jen divadlem v režii Andreje Babiše,“ uvedl. Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) míní, že Babiš zneužil policii k vlastnímu prospěchu. „Netradiční politik, netradiční způsoby,“ napsal.

Čtěte také:

Verdikt komise k reformě policie: dvě trestní oznámení a úpravy předpisů

Kauza reorganizace policie: trestní oznámení míří na GIBS a žalobce Šeredu

Případ Tuhý, Chovanec založen: žalobci dali reorganizaci policie k ledu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze