Česko podá žalobu na směrnici o zbraních, souhlasila vláda - Euro.cz

Přihlášení

Česko podá žalobu na směrnici o zbraních, souhlasila vláda

, čtk,
Česko podá žalobu na směrnici o zbraních, souhlasila vláda
Zdroj: čtk

Česká republika podá do poloviny srpna k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Návrh ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) podpořila vláda. Česko bude požadovat neplatnost směrnice, protože podle něj zavádí nepřiměřená a nepraktická opatření pro držitele zbraní. V žalobě bude tvrdit, že norma porušuje princip proporcionality a zásadu zákazu diskriminace.

„Podávat žalobu mě netěší, ale nemáme jinou možnost. Směrnice porušuje jak zákaz proporcionality, tak zákaz diskriminace. Nemůžeme dopustit, aby EU pod záminkou boje proti terorismu nepřiměřeně zasahovala do postavení členských států a jejich občanů,“ uvedl Chovanec.

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem má být zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní a trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu, což je v rozporu s právem EU.

Chovanec minulý týden řekl, že myšlenku vytvoření směrnice v reakci na vlnu terorismu považuje za scestnou a tento argument pouze za záminku. „Já si myslím, že to byla snaha o rychlou politickou reakci na tyto skutky, akorát se bohužel Evropa vydala špatným směrem,“ uvedl Chovanec.

15 měsíců na zavedení směrnice. Česko bude žádat o odklad

Proti normě se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. Směrnice vstoupila v platnost 13. června a státy EU ji musejí do právního řádu zavést do 15 měsíců.

Česko bude žádat odklad účinnosti směrnice, podání žaloby ale podle Chovance odkladný účinek nemá, takže by země měla směrnici zavést do právního řádu i v případě, že soud o žalobě do té doby nerozhodne. Ministr ale deklaroval, že není stoupence implementace směrnice, i kdyby to znamenalo pro zemi postih.

Chovance dnes přišel před Úřad vlády podpořit myslivec a bojovník proti směrnici Bohumil Straka. Žalobu označil za nejčistší řešení. „Domnívám se, že žaloba má velkou šanci, protože směrnice je velmi nekvalitní,“ řekl. Straka chce šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi poslat dopis, ke kterému bude přiložen koňak v láhvi ve tvaru samopalu kalašnikov.

Související články:

Chovanec má už hotovou žalobu na směrnici o zbraních

Senát odmítl zpřísnění podmínek pobytu cizinců v Česku. Je prý v rozporu s ústavou


Diskuze