Česko opět podpoří zelenou energetiku. Ale jen z unijních peněz - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko opět podpoří zelenou energetiku. Ale jen z unijních peněz

,
Česko opět podpoří zelenou energetiku. Ale jen z unijních peněz
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Solární boom vláda razantně uťala na počátku roku 2011, o něco později odstřihla od provozních dotací také další elektrárny na biomasu a bioplyn. Nyní je opět chce dotovat, a sice s využitím evropských fondů. Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) právě nabízí firmám na „zelené“ investice více než jednu miliardu korun.

Fotovoltaické panely na střeše, baterie pod střechou. To je kombinace, která může dávat smysl z pohledu mnoha majitelů výrobních závodů či skladovacích hal. Hlavně v případě, že nákup technologií podpoří stát štědrou dotací.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní nabízí k rozdělení 500 milionů korun v rámci programu Nízkouhlíkové technologie. Peníze jsou určeny na firemní investice do výroby a ukládání energie, případně na nákup elektromobilů včetně dobíjecích stanic. Dotace může v případě malých firem pokrýt až 80 procent uznatelných nákladů, v případě velkých podniků maximálně 60 procent.

„Fotovoltaika v promyšlené kombinaci s bateriemi může snížit firemní výdaje na energie na minimum a ušetřené prostředky lze investovat do rozvoje firmy nebo třeba do mezd zaměstnanců. Využívání nízkouhlíkových technologií navíc přispívá ke zlepšení reputace firmy,“ říká Tomáš Jelínek ze společnosti NetPro systems, která vyrábí baterie EnergyCloud.


Kdo čerpá erární dotace?

Na co potřebují čeští miliardáři dotace? Babiš, Dospiva a spol. jsou nejúspěšnějšími žadateli

Výzkum, inovace, ilustrační foto


Žádosti o přidělení dotace lze podávat do 31. května tohoto roku, rozhodnutí o dotaci firma obdrží na podzim. Zájem je však zatím spíše slabý. Dokládají to výsledky minulé výzvy, na kterou bylo vyčleněno celkem 260 milionů korun, jenže zájemci se přihlásili o dotace v celkové výši pouhých 46 milionů korun.

Stamiliony na teplo z biomasy

Až do poloviny července mají čas zájemci o dotaci na další projekty v oboru zelené energetiky. Tady je připraveno celkem 800 milionů korun. Prioritu má úprava stávajících bioplynových stanic tak, aby je bylo možné vedle výroby elektřiny využívat také k vytápění budov. Na tyto projekty je určena polovina zmíněné částky.

Dalších 300 milionů je určeno na energetické využití biomasy, a sice ke kombinované výrobě elektřiny a tepla nebo jen k vytápění. Zbývajících 100 milionů korun pak mohou čerpat zájemci o výstavbu nebo rekonstrukcí malé vodní elektrárny.

Na rozdíl od minulých let už ministerstvo průmyslu nechce dopustit souběh investiční dotace z eurofondů s provozní podporou, kterou musejí následně platit spotřebitelé v cenách elektrické energie. „Projekt nesmí být financován provozní podporou obnovitelných zdrojů energie,“ uvádí ministerstvo v podmínkách přidělení dotace.

Dále čtěte:

Modernizace průmyslu vázne. Mládkovo ministerstvo rozdělilo jen 4 ze 120 miliard

České startupy bude podporovat Izrael. Vznikne nový fond

 Průmyslové oči. Radek Štourač, jednatel společnosti KinaliSoft, díky dotaci vyvíjí aplikaci pro rozpoznávání osob podle chůze. Jeho firma už má zkušenosti s využitím kamere ve výbě.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze