Česko nestihne včas přijmout směrnici EU o zbraních

10. srpna, 17:15 - čtk
10. srpna, 17:15

Pokud by Česko muselo přijmout směrnici EU o zbraních, tak se to nestihne do září 2018, kdy vyprší lhůta pro zavedení normy do českého právního řádu. Zavedení směrnice si vyžádá změny nebo vytvoření nových zákonů, které by mohly platit nejdříve v polovině roku 2019. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovalo ministerstvo vnitra a nyní ji poslalo do meziresortního připomínkového řízení.

Vláda by o analýze mohla jednat v září. Více než 150 stránkový dokument se zabývá tím, co se bude muset udělat, kdyby Česko muselo přijmout směrnici, proti které podalo žalobu k Soudnímu dvoru EU.

Analýza počítá s tím, že bude muset vzniknout nový zákon o zbraních nebo o munici a doprovodný zákon, který zavede změny v dalších existujících normách. Experti vnitra by chtěli vytvořit také zcela nový zákon o nakládání se zbraněmi pro branně bezpečnostní účely. „Navrhovaná právní úprava důsledně vyloučí jakoukoli možnost, aby se mimo zákon zřizovaly subjekty, které by si nárokovaly podíl na zajišťování bezpečnosti,“ stojí v analýze. Zákon by tak měl zamezit vzniku různých domobran, sousedských hlídek nebo milic, na které dosavadní zákony příliš nedopadají.

Podle Mileny Bačkovské z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra dokument vznikl pro případ, že by česká žaloba nebyla úspěšná. Experti pak případně chtějí směrnici do práva zavést tak, aby měla co nejmenší dopady na majitele zbrojních průkazů. Podle odborníků to umožňují mezery ve směrnici, jelikož jí lze vykládat různými způsoby. „Vůbec nepočítáme s tím, že bychom měli někomu brát zbraně,“ řekla Bačkovská. Případné zavedení směrnice by na majitele zbrojních průkazů mělo mít hlavně administrativní dopady, například se bude muset zkrátit doba platnosti zbrojních průkazů z deseti na pět let.


Přečtěte si také komentář Lubomíra Hegera:

Občané, k naplňování úkolů zvednout zbraň!


Proti směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. Majitelé by podle směrnice měli nově registrovat také repliky historických zbraní. Zcela zakázány mají být poloautomatické zbraně upravené z automatických zbraní, poloautomatické zbraně vybavené sklopnou nebo teleskopickou pažbou a poloautomatické zbraně na základě kapacity zásobníku, který je do nich vložen.

Česko v žalobě proti směrnici požaduje její zneplatnění. Zároveň Soudnímu dvoru EU poslalo návrh předběžného opatření, které má odložit účinnost směrnice.

Přečtěte si také:

Vznikne nový Svazarm? Ministerstvo připravuje zákon o brannosti

Zisk České zbrojovky vyšplhal o deset procent na rekordní čtyři miliardy

Vnitro nás má za pitomce. Takže nám rozdá na obranu pistole


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít