Česká soběstačná republika aneb Nová mantra českých politiků - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česká soběstačná republika aneb Nová mantra českých politiků

,
Česká soběstačná republika aneb Nová mantra českých politiků
Zdroj: Archiv

Jako strategický koncept budoucnosti je sázka výhradně na vlastní schopnosti slepou uličkou.

Soběstačnost. Během koronakrize toto slovo rychle proniklo do slovníku českých politiků a stalo se mantrou, s jejíž pomocí obhajují rozhodnutí, která ovlivní život v České republice na další desetiletí.

Musíme být soběstační v potravinách, v energiích, dokonce ve vývoji vlastní očkovací vakcíny proti covidu-19, jak se nedávno vyjádřil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ve všem si najednou musíme vystačit sami. Společný evropský trh a prostor, z něhož české hospodářství žije poslední čtvrtstoletí a v němž de facto vytváří dvě třetiny svého rostoucího bohatství, se najednou smrskly na rozměr jedné malé středoevropské země, která si se všemi hrozbami světa poradí sama. Může se nám podařit vybudovat Českou soběstačnou republiku? Máme na to lidsky, technologicky, finančně? Jde to ještě v tak těsně provázaném evropském i globálním světě? A má takové snažení dnes vůbec smysl?

Ministři české vlády vysvětlují potřebu soběstačnosti tvrdou zkušeností s koronakrizí. Ministr životního prostředí Richard Brabec už na konci dubna při jednání Senátu o Zelené dohodě pro Evropu (Green Deal) prohlásil, že Česku chybí „soběstačnost v celé řadě produktů“. „Všechno prostě nelze dovézt z Číny, z Indie, z Bangladéše a z dalších zemí. V mírové době to možná lze, někdy je to dokonce i levnější, ale ve chvíli, kdy nastane krize, tak samozřejmě i tyhle země řeší první blaho svých občanů a teprve potom řeší blaho občanů dalších,“ vysvětlil senátorům ministr Brabec a dodal i konkrétní příklad: „Myslím, že tento princip je univerzální a pandemie jasně ukázala, že národní státy se potom staraly především samy o sebe. A taky to ukazuje, jak…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?