Česká ekonomika vykazuje známky krátkozrakosti, říká viceguvernér ČNB Marek Mora - Euro.cz

Přihlášení

Česká ekonomika vykazuje známky krátkozrakosti, říká viceguvernér ČNB Marek Mora

,
Česká ekonomika vykazuje známky krátkozrakosti, říká viceguvernér ČNB Marek Mora
Zdroj: Michale Tomeš/Euro

Dopování firem ze státních peněz nemůže trvat donekonečna, nejpostiženější obory se propouštění beztak nevyhnou, říká viceguvernér České národní banky Marek Mora.

Evropská unie zažívá překotné období. Poprvé si společně hodlá půjčit peníze, aby podpořila slabé země jako Itálie či Španělsko. V evropském klubu nabírá na síle tendence k větší federalizaci a na druhé straně se množí separatismus a politické strany se ohánějí národními zájmy.

„Moje velká obava spočívá v tom, že když se bude příliš tlačit na federalizaci, může nakonec dojít k tomu, že se občané naštvou a může se nám nakonec rozpadnout nejen euro, ale celá Evropská unie,“ upozorňuje viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora.

V srpnu jste v Senátu prohlásil, že česká ekonomika má dobré předpoklady, aby pandemii zvládla. O co svůj optimismus opíráte?

Nedávno jsem v Senátu představoval zprávu o výkonu dohledu ČNB, která mimo jiné podává přehled, v jaké kondici jsou subjekty, na které dohlížíme. Mluvil jsem o tom, že náš finanční sektor je na krizi velmi dobře připraven z hlediska kapitálové vybavenosti, likvidity, solventnosti. U bank máme také velmi nízký podíl nevýkonných úvěrů a naopak poměrně vysokou návratnost kapitálu.

I kvůli tomu, že jste doporučili bankám, aby zadržely dividendy, což zprvu těžce nesly…

Na začátku jsme možná byli nepopulární a dosud zřejmě jsme zejména u „matek“ tuzemských bank, ale pak toto opatření bylo přijato i na celoevropské úrovni. Jediný spor, který se dnes vede, spočívá v tom, na jaké úrovni se mají dividendy zadržet. Vlastníci by chtěli všechno stáhnout k sobě do mateřských…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?