Češi loni ilegálně vyvezli léky za 3,3 miliardy. Nejvíce v historii - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Češi loni ilegálně vyvezli léky za 3,3 miliardy. Nejvíce v historii

,
Češi loni ilegálně vyvezli léky za 3,3 miliardy. Nejvíce v historii
Zdroj: čtk

Zakázané opětovné vývozy léků z území Česka loni dosáhly rekordního objemu. Ministerstvo zdravotnictví hledá způsob, jak vyzrát na lékárny a distributory chtivé ilegálního výdělku. Takto masivní vývozy ohrožují zdraví obyvatel.

V roce 2016 bylo do zahraničí distribuováno celkem 6,4 milionu balení léčivých přípravků v hodnotě 3,3 miliardy korun bez obchodní přirážky a DPH. Ačkoli statistika pracuje s čísly za 11 měsíců už teď je jasné, že došlo k historickému rekordu.

Za celý rok 2015 bylo vyvezlo 6,2 milionu balení o hodnotě 3 miliard korun. Jelikož už tehdy šlo o nejvyšší roční bilanci, znamenají loňská čísla nový rekord.

„Dle aktuální legislativy je možné, aby v případě nedostupnosti léčivého přípravku vlivem reexportu rozhodlo Ministerstvo zdravotnictví České republiky o jeho dočasném zákazu distribuce či vývozu mimo Česko. SÚKL následně v rámci svých inspekčních činností dodržování těchto opatření sleduje a případně uděluje sankce. Naposledy nabyla právní moci sankce za porušení zákazu reexportu v prosinci 2016, a to ve výši 1,1 milionu korun,“ říká pro Euro.cz mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová.

Reexporty jsou sankcionovány zejména kvůli tomu, že mohou způsobit nedostatek léčiv pro domácí pacienty. SÚKL doposud ukončil kontroly či správní řízení, na základě nichž vyměřil pokuty ve výši 34 milionů korun. Pokračuje také v dalších kontrolách, kde sankce zatím nebyly vyměřeny. Ukončené i probíhající kontroly se týkají zatím 22 lékáren.

Nejčastěji z Česka mizí zejména přípravky ke kontrole přetrvávajícího astmatu, přípravky určené k léčbě vysokého tlaku nebo ischemické choroby srdeční. Nejvýnosnější jsou vývozy přípravků určených k léčbě revmatoidní artritidy, Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy.

Léčivé přípravky směřují zejména na Slovensko a do Německa. V těchto zemích jsou některé léky výrazně dražší, proto na jejich reexportu lékárník vydělá.

„Doposud jsme byli přesvědčeni, že největší potíže představují legální reexporty, které nejsou legislativně nijak vymezeny. Nyní však vidíme, že tato problematika je mnohem širší a komplikovanější. O to víc si stojím za tím, že novela zákona o léčivech, která má reexporty upravovat, je skutečně nutná,“ říká ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

O tom, jak zamezit vývozům, které ohrožují domácí pacienty, bude v příštích týdnech jednat také Poslanecká sněmovna. Ministerstvo zdravotnictví rovněž během současné chřipkové epidemie zakázalo vývoz léčiva Tamiflu.

Čtěte také:

Biosimilární léky se v Česku prodávají až čtyřikrát levněji než v Německu

Majitel Zentivy zahájí prodej svého podnikání s generiky v Evropě

Lékárny v tuzemsku loni utržily 73 miliard korun. Zisk rostl meziročně o 7,5 procenta