Certifikační chaos. Vláda paralyzovala zkušební úřad - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Certifikační chaos. Vláda paralyzovala zkušební úřad

,
Certifikační chaos. Vláda paralyzovala zkušební úřad
Zdroj: Shutterstock

Příprava nové legislativy, bez které tuzemští pacienti nebudou smět dostat žádnou kloubní náhradu nebo třeba umělou srdeční chlopeň, nabrala nečekané obrátky. Předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Věra Adámková na poslední schůzi tohoto sněmovního orgánu obvinila ministerstvo průmyslu, které má problematiku na starost, že přípravu nezvládá a může ohrozit zdraví českých pacientů.

Adámková tak reagovala na chaotické kroky resortu, který nejprve odvolal dosavadního šéfa státního Elektrotechnického zkušebního ústavu (EZÚ), načež uvedl, že certifikovat podle nové legislativy by místo EZÚ, který se na to již rok připravuje, mohl Český metrologický institut (ČMI).

„Toto je závažná situace, která může vyústit v ohrožení zdraví českých obyvatel,“ prohlásila Adámková na zmíněném jednání výboru. Šéf odboru řízení resortních organizací ministerstva průmyslu Lukáš Trsek, kterého za sebe na důležité jednání vyslal náměstek Jan Dejl, Adámkové stroze odpověděl, že Česko v této oblasti bude připraveno. Dosavadní kroky ministerstva tomu však příliš nenahrávají.

Přísnější pravidla

S plánem na novou legislativou v oblasti certifikace zdravotních pomůcek přišla Evropská komise už před osmi lety, a to po sérii skandálů se zdraví nebezpečnými zdravotními potřebami. Nová pravidla měla platit od letošního května, Evropský parlament kvůli pandemii posunul účinnost až na květen příštího roku.

\"\"

Zjednodušeně řečeno nová legislativa znamená, že například totální náhrady kyčelních či kolenních kloubů nebo prsní implantáty se budou muset posuzovat přísněji, aby se na trh nedostaly zdravotně závadné výrobky. Výrobci budou muset dělat více testů, připravit se na více kontrol a více papírování.

Potíže jsou zejména v…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?