Cenzura, nebo boj o data? LinkedIn je jen začátek

15. listopadu 2016, 06:08  -  Jonáš Kříž
15. listopadu 2016, 06:08

Lidé sociálním sítím svěří leccos: vzdělání, pohlaví, záliby i s kým nejčastěji komunikují. Facebook a podobné služby jdou po osobních datech a ta, pokud skončí v nesprávných rukou, nabízí možnost zneužití jak v marketingu tak v politice. Rusové chtějí, aby data jejich občanů končila výhradně na jejich území. Doplatit na svou dosavadní politiku má nyní LinkedIn. Následovat mohou Facebook a Twitter.

Politické zneužití důvěrných informací představuje v době vyhrocených velmocenských vztahů ožehavé téma. Rétorika technologických společností přitom míří jasným směrem: sdělujte své informace pravdivě, imaginární a falešné profily hodláme (na udání) mazat. Vize „otce zakladatele“ Marka Zuckerberga směřuje k větší transparentnosti a těm, co o sobě hodlají něco skrývat, na Facebooku jednoduše „pšenka nepokvete“.

Kde ale nakonec končí data uživatelů? V případě soukromého e-mailu Hillary Clintonové citlivé státní informace zamířily do rukou Googlu (ten se však tváří, jako by nic). Z nedostatku obezřetnosti uživatelů tak jasně profitují technologické korporace, což vadí Rusům, protože jde většinou o americké společnosti.

Přečtěte si, proč Německo vyšetřuje Facebook a jeho šéfa Zuckerberga:

Němci vyšetřují Facebook a Zuckerberga. Vadí jim šíření nenávisti

Rusové ze špionáže obviňují kdekoho: kromě sociálních sítí obecně to byla například i populární herní aplikace Pokemon Go. Nyní, rok od schválení dodatku zákona o osobních údajích ukládajícího zahraničním společnostem povinnost skladovat data ruských občanů na území Ruské federace, se schyluje k prvnímu exemplárnímu trestu. Roli oběti má sehrát sociální síť sdružující profesionály LinkedIn. Ta má v Rusku něco přes šest milionů uživatelů a podle rozhodnutí místních soudů z minulého týdne nic nebrání tomu, aby byly její služby zcela zablokovány. LinkedIn se totiž stejně jako Facebook či Twitter nestihl anebo nechtěl nové legislativě přizpůsobit.

Boj o data s příchutí cenzury

Některá tuzemská média mluví v souvislosti s ruským zákazem LinkedInu o cenzuře sociálních sítí či dokonce o novém budování „železné opony“. Renomé Facebooku (a jiných) coby liberálního prostoru pro uveřejňování vlastního názoru tak trochu vyvrací konzervativní list Breitbart s poukazem na odliv německých uživatelů stavících se kriticky k migrační politice Angely Merkelové. Web časopisu Fortune o situaci informuje střízlivěji. Podle něj by v případě, že nedojde k dohodě, měly ruské úřady LinkedIn zablokovat již během tohoto týdne. Internetový zprostředkovatel turismu Booking.com již oznámil, že některé své servery do Ruska přesune. Podle dalších se již k podobnému kroky odhodlaly Google, Apple či Viber.

Pravdou může být, že na ruských snahách dostat (alespoň na svém území) sociální sítě pod kontrolu sehrálo určitou roli i odhalení Spojenými státy stíhaného whistleblowera a bývalého insidera CIA Edwarda Snowdena. Ten na využívání a monitoring sociálních médií ze strany britských a amerických tajných služeb upozornil již v roce 2013.


Také si přečtěte:

Facebook spustil svoji firemní verzi

Facebook rivalem pro eBay. Spouští službu Marketplace

Twitter hlásí další ztráty. Propustí 9 procent zaměstnanců


A jelikož LinkedIn podle ruského úřadu pro telekomunikace Roskomnadzor nakládá i s daty Rusů, kteří v něm registrováni nejsou (například získá jejich údaje tak, že vám po vzoru Facebooku doslova „vyluxuje“ e-mailovou schránku), může být ruská iniciativa pouze snahou mít data občanů alespoň teoreticky v případě potřeby pod kontrolou.

Podle spekulací serveru Hackernews si LinkedIn naběhl na „vidle“ sám svou příslovečnou „děravostí“ v oblasti kybernetické bezpečnosti. V roce 2012 mu například uniklo více než 117 milionů uživatelských jmen i s hesly. Ironií přitom je, že z útoku na Linked je obviňován ruský hacker Jevgenij Nikulin, který byl nedávno zadržen v Praze. Doma v Rusku mu však překvapivě podle všeho úřady život nikterak nekomplikovaly.

Zlepší Amerika s Trumpem v čele své vztahy s Ruskem? Přečtěte si o tom:

Trumpova zahraniční politika: realismus a zlepšení vztahů s Ruskem


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít