CDU vyhrála volby. Slaví i AfD, sociální demokraté propadli

25. září 2017, 01:34 - brz, čtk
25. září 2017, 01:34

Volby do Spolkového sněmu vyhrála podle očekávání CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Strana získala 32,8 procenta hlasů. Sociální demokraté s výsledkem 20,4 procenta zcela pohořeli. Třetí je Alternativa pro Německo (AfD) se ziskem 13 procent.

Vítězka voleb se do stranické centrály Nadace Korada Adenauera dostavila po sedmé hodině večer, kde ji přivítalo nadšené skandování „Angie, Angie, Angie…“. A to i přesto, že strana řadu voličů ztratila, což přiznala i sama Merkelová. „Doufali jsme bezpochyby v lepší výsledek,“ prohlásila staronová kancléřka před nadšenými straníky.

Slíbila, že v následujícím volební období udělá vše pro to, aby získala zpět voliče, kteří dali přednost pravicově populistické Alternativě pro Německo (AfD). Citelně menší nadšení panovalo v centrále sesterské CSU, kterou odliv voličů k AfD trefil ještě výrazněji. „Je to pro nás velké zklamání,“ glosoval výsledek šéf bavorské strany Horst Seehofer.

Třetí nejsilnější stranou v zemi jsou však nově pravicoví populisté z Alternativy pro Německo (AfD), kteří získali 13 procent hlasů, a poprvé se tak dostanou do Bundestagu. Právě s touto stranou jsou přitom spojeny největší obavy. Ihned po oznámení prvních prognóz se rozhořely debaty, co to pro německou politiku znamená a zda se Bundestag nepromění v propagační pódium pravicových extrémistů.

„Největší nebezpečí AfD pro německou demokracii vidím v tom, že ochromí parlament, který se utopí ve vzájemných hádkách a osočování, kdo kdy koho urazil. Nezbude už pak prostor pro důležité otázky,“ obává se šéfredaktor vlivného levicového deníku taz Georg Löwisch. A první reakce nasvědčují, že AfD se určitě nebude krotit. „Dokázali jsme to, jsme v Bundestagu a změníme tuto zemi,“ nechal se ihned slyšet lídr AfD Alexander Gauland.


Sociální demokraté se s výsledky smiřují jen těžce:

SPD se chystá do opozice, populistická AfD míří do parlamentu


SPD získala jen 20,4 procenta hlasů, mnohem méně než sociální demokraté doufali. „Cíl jsme jasně minuli,“ prohlásil lídr strany Martin Schulz. SPD je tedy největším poraženým voleb. Naopak pro Zelené, kterým hrozilo, že se do Bundestagu vůbec nedostanou, hlasovalo nakonec relativně slušných 9 procent voličů, což strana považuje za velký úspěch.

Do Spolkového sněmu se po čtyřech letech se ziskem 10,7 procenta hlasů vrací také liberálové z FDP, kteří zaujali především díky charismatickému lídrovi Christianu Lindnerovi. „Díky voličům slavíme comeback,“ prohlásil Lindner, jehož proslov prakticky po každé větě přerušil bouřlivý potlesk fanoušků. Postkomunistická Die Linke s 9,1 procenta hlasů sice získala méně, než se očekávalo, pro vstup do parlamentu to ale bohatě stačí.

Teoreticky příchází v úvahu dvě vládní koalice. Buď bude pokračovat současná velká koalice CDU/CSU a SPD, což však někteří vedoucí strany okamžitě odmítli. Pravděpodobnější je tak vznik takzvané jamajské koalice složené z CDU/CSU, FDP a Zelených. Stejnými barvami jako vlajka ostrovního státu se totiž honosí i pravděpodobní členové příštího vládního kabinetu.

Volby jsme sledovali online:


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste ho letos odevzdali?
Loni lidé investovali do bydlení rekordní částku. Kolik to bylo?
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
Auta
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás…
Příští Volkswagen Golf se začne vyrábět už za rok a půl na nové platformě
Alfa Romeo 6C si brousí zuby na Porsche 911. Uvidíme ji možná už letos
Seat Leon FR 1.4 ACT v dlouhodobém testu: španělský Golf se vším všudy
Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta se ale stal propadák
Technologie
Speciální odkaz může způsobovat různé problémy v iOS a macOS. Včetně zamrznutí zařízení
Opera umožňuje vybrat více stránek najednou nebo převzít tapetu z plochy
APU Raven Ridge pro desktop oficiálně podporují paměti DDR4 na 2933 MHz
Nejlevnější cesta k HBO vede přes SledováníTV: tuhle IPTV si pustíte úplně všude a je i ve Full HD (vyzkoušeno)
Hledání min, Liero a další hry, se kterými jste prokrastinovali v 90. letech bez internetu
Hry pro příležitostné hráče