Byznys s pašováním migrantů roste. Za půl roku 7 tisíc nových podezřelých

Markéta Žižková 05. října 2016, 17:21  -  Markéta Žižková
05. října 2016, 17:21

Drtivá většina běženců využila na své cestě do Evropy pašeráckých sítí. Kvůli nedostatku legálních cest se navíc stávají čím dál nepostradatelnější. To vede ruku v ruce i k tomu, že cena za cestu do Evropy v poslední době výrazně roste. A přibývá také případů, kdy jsou migranti vydírání, nuceni k práci bez mzdy nebo sexuálně zneužíváni.

„Pašování migrantů se stalo relativně nízce rizikovou činností s vysokým profitem a stal se z něj obchod, který podle odhadů bude dál narůstat. Jen od ledna do června 2016 Europol identifikoval sedm tisíc nových osob podezřelých z pašeráctví,“ popisuje Hana Daňková z Programu migrace organizace Člověk v tísni. Podle čísel Europolu si tak za minulý rok kriminální sítě přišly na tři až šest miliard euro.

Práce bez mzdy i dealování drog

V uplynulých měsících se dostalo do Evropy až 90 procent běženců za pomoci pašeráckých sítí. Pašování lidí sice není to samé jako obchod s lidmi – liší se fundamentálně už tím, že pašovaný si přemístění přeje a s pašerákem se na něm domluví – ruku v ruce s ním jdou ale často různé formy vydírání. Migranti jsou nuceni pracovat bez výplaty, fungovat jako pašeráci drog nebo třeba rekrutovat další pasažéry.


K současné migrační krizi čtěte více:

Orbán navrhuje deportovat ilegální migranty do táborů mimo EU

Maďaři jasně odmítli kvóty, hlasování je ale kvůli nízké účasti neplatné

Další Sorosova investice? 12 miliard do uprchlíků


„Pašeráci jsou často angažovaní i v jiných kriminálních aktivitách jako drogový byznys, obchod s lidmi nebo orgány. To zvyšuje hrozbu, že uprchlíci a migranti využívající jejich služeb se mohou stát oběťmi různých firem zneužívání, které s těmito kriminálními aktivitami souvisí. Obzvlášť to platí pro ženy a nezletilé, jejichž počet mezi uprchlíky na začátku letošního roku výrazně stoupl,“ říká Daňková. Cenu za cestu přitom pašeráci mnohdy navýší až po příchodu do Evropy a pak vyžadují odpracování nebo jinou náhradu.

Stoupající ceny

Podle analýzy Mezinárodní organizace pro migraci, která zpovídala migranty z centrální středomořské trasy, zažilo téměř 80 procent příchozích některou z forem vykořisťování. Více jak padesát procent pracovalo bez mzdy, 47 procent bylo k práci nuceno proti své vůli. Zhruba pěti procentům migrantů byla nabídnuta finanční odměna za darování krve nebo orgánů. Dvě procenta – především žen – zažilo návrh domluveného sňatku. Na východní středomořské trase přes Řecko byla čísla nižší. Tamní situace se ale mění i kvůli dohodě Evropské unie s Tureckem. „Východní středomořská cesta do Řecka letos zaznamenala pokles v příchodech o 33 procent oproti loňskému roku. Dramatický byl pokles příchozích v dubnu 2016, což se primárně přičítá dohodě uzavřené s Tureckem o ochraně hranic a navracení uprchlíků,“ uvádí Daňková. To vedlo i k tomu, že ceny za cestu letos opět stouply. „Je možné, že to může být důsledkem uzavření jedné z dříve velmi výnosných tras,“ tvrdí Daňková.

Na konci minulého léta se tak ceny za cestu do Evropy pohybovaly mezi dvěma a pěti tisíci eury. Letos se platí tři tisíce euro, a to jen za část cesty, třeba do Itálie nebo Řecka. Za pokračování si pašeráci připočítávají další částky. A jak je vidět, jde o sezonní záležitost. Nezáleží přitom jen na počasí. Podle vyprávění jednoho ze středomořských migrantů převezli pašeráci během fotbalového šampionátu zhruba tisícovku lidí z Turecka do Řecka za 900 místo 200 eur. Údajně proto, že policisté sledovali zápas. ¨

Maďaři hlasovali proti migrantům. Přečtěte si, co bude následovast:

Referendum nestačilo. Maďaři chtějí zavést zákaz kvót do ústavy


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít