Byt pro pana exministra. Kremlíkovi pomáhá advokát Achour i developer Passer - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Byt pro pana exministra. Kremlíkovi pomáhá advokát Achour i developer Passer

,
Byt pro pana exministra. Kremlíkovi pomáhá advokát Achour i developer Passer
Zdroj: čtk

Peníze na byt Vladimíra Kremlíka pocházejí z úspor vlivného pražského advokáta. Exministrovi dopravy pomáhá i developer Radim Passer.

Až do okamžiku, kdy exministr dopravy Vladimír Kremlík na konci března zveřejnil v registru majetkových přiznání svého nového věřitele, pražského advokáta Gabriela Achoura, vysvětloval bývalý vrcholný politik za hnutí ANO mnohamilionovou půjčku na svůj strahovský byt výpomocí od takřka nemajetných rodičů. Nakonec celý málo uvěřitelný příběh vyjasnil tím, že si půjčil 8,5 milionu korun právě od Achoura.

„Známe se roky,“ vysvětlil v rozhovoru pro týdeník Euro exministr, proč si vybral právě advokáta specializujícího se mimo jiné na nemovitosti a dopravní infrastrukturu. Pohledávku ale pak společně převedli na Kremlíkovy rodiče, jelikož ti mohli prý dluh zajistit svým rodinným domkem v obci Vrdy u Čáslavi. Ovšem do katastru nemovitostí dosud nebyla zapsána žádná zástava na tuto skromnou nemovitost.

„Samozřejmě, že to tam není zapsáno. Ale brzy bude. Zástava na tomto domě navíc není jediným zajišťovacím prostředkem tohoto dluhu. Máme sjednané smluvní předkupní právo, smluvní zákaz zcizení a zatížení či pojištění nesplácení. Tyto zajišťovací instrumenty jsou už plně účinné,“ řekl týdeníku Euro Achour s tím, že se o své peníze nebojí.

Půjčku Kremlíkovi podle svých slov financoval z dlouhodobých úspor, převážně ještě z doby před tím, než založil vlastní advokátní kancelář, kdy působil jako vedoucí advokát v kanceláři Glatzová. Achour navíc tvrdí, že Kremlíkovi několikrát vypomohl už v minulosti. Podle informací týdeníku Euro z několika nezávislých zdrojů by se Kremlík mohl svého strahovského bytu brzy zbavit. On sám prodej ani pronájem nevylučuje.

Kremlíkův věřitel Achour získal řadu zakázek z veřejného sektoru. Radil například pražskému dopravnímu podniku s nastavením smluv pro společný podnik se soukromým investorem rozvíjející budoucí stanice metra D (k jehož založení nakonec nedošlo kvůli podezřením na nevýhodnost takového podniku pro město). Na začátku letošního dubna Achour získal v dopravním podniku další dvě smlouvy na právní poradenství ve shodné hodnotě 1,875 milionu korun.

Známí z Brumlovky

Jméno exministra Kremlíka, který se v minulosti setkal s advokátem Achourem mimo jiné v Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí, se podle informací týdeníku Euro v minulých týdnech skloňovalo v souvislosti s novým vedením Asociace developerů, vlivné skupiny nejvýznamnějších pražských stavebníků. O Kremlíkově působení v této asociaci uvažoval developer Radim Passer, s nímž se Kremlík dlouhodobě zná a například pravidelně chodí cvičit právě do jeho Balance clubu na pražské Brumlovce.

„Toto jméno se skutečně mimo asociaci ve spojení s novým ředitelem diskutovalo,“ potvrdil Eduard Forejt, business developement director ve společnosti Passserinvest. Nakonec ale ke Kremlíkovu angažmá v této asociaci nedošlo, podle informací týdeníku Euro k tomu přispěla právě kauza kolem Kremlíkova strahovského bytu. Sám exministr nyní tvrdí, že o této pozici ani neuvažoval.

Kremlík by ale rozhodně nebyl jediným vysoko postaveným manažerem spojeným s hnutím ANO, který by letos našel uplatnění v oblasti developmentu. Někdejší šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar, který měl během působení ve funkci blízko k prvnímu místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi, se na začátku dubna stal akcionářem nově založené nemovitostní skupiny Czech Home Capital, kterou ovládá David Rusňák, majitel finanční skupiny DRFG, zeť ministryně financí Aleny Schillerové a někdejší sponzor brněnského hnutí ANO.

Vladimír Kremlík se zatím věnuje své vlastní advokátní praxi. Nicméně lze očekávat, že nezůstane jen u toho a ještě letos se objeví v nějaké významnější pozici. Kremlík má díky svému dřívějšímu působení v advokacii blízko také ke známému plzeňskému advokátovi Danielu Volopichovi, u kterého v minulosti působil jako advokátní koncipient poté, co odešel z ministerstva dopravy, kde pracoval jako šéf právního úseku pod tehdejším ministrem Alešem Řebíčkem z ODS. Ten dnes působí mimo jiné jako poradce předsedy KSČM Vojtěcha Filipa právě pro oblast dopravy.