Byl jsem odvolán kvůli vyšetřování ruských aktivit, tvrdí exšéf FBI Comey - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Byl jsem odvolán kvůli vyšetřování ruských aktivit, tvrdí exšéf FBI Comey

, čtk,
Byl jsem odvolán kvůli vyšetřování ruských aktivit, tvrdí exšéf FBI Comey
Zdroj: čtk

James Comey je přesvědčený, že pravým důvodem jeho nečekaného odvolání z funkce šéfa amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) byla snaha prezidenta Donalda Trumpa změnit způsob vyšetřování ruských zásahů do loňské kampaně před americkými prezidentskými volbami. Comey to dnes prohlásil ve své ostře sledované výpovědi před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami.

Oficiálně Trump květnové odvolání šéfa FBI zdůvodňoval tím, že v něj ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Uvedl také, že v FBI panoval „chaos“ a že se Comey dopustil chyb při vyšetřování skandálu kolem služební elektronické pošty demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Comey dnes Trumpovu administrativu obvinil z šíření lží a očerňování jeho i agentury. Ještě v průběhu veřejné části Comeyho slyšení to Bílý dům odmítl. „Mohu s určitostí říct, že prezident není lhář,“ uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová.

V dnešní výpovědi Comey prohlásil, že si je jistý snahou Ruska ovlivňovat kampaň před loňskými americkými prezidentskými volbami. Například o Flynna se FBI a také několik výborů Kongresu zajímá kvůli jeho kontroverzním vazbám na Rusko. Flynn se ještě před Trumpovou inaugurací stýkal s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem.


Co může Trumpa udržet u moci i po roce 2020? Přečtěte si komentář

Kuřácký koutek Daniela Deyla


Comey při dnešním slyšení poznamenal, že Trump mu před jeho odvoláním naznačoval, že jeho setrvání v čele FBI podmiňuje oddaností prezidentovi. Zároveň mu Trump prý opakovaně říkal, že svou práci dělá dobře.

Spekulace, že Comeyho odvolání souvisí s vyšetřováním FBI, Trump nadále popírá. Jeho právní zástupce Kasowitz dnes prohlásil, že Trump nikdy nežádal od exšéfa FBI loajalitu a také nechtěl zastavit vyšetřování svého poradce. „Prezident nikdy, v žádné formě, ani smyslu, nenařídil či nenavrhl, aby pan Comey zastavil vyšetřování kohokoli. Panu Comeymu ani neřekl ‚nechte Flynna být‘,“ uvedl Kasowitz.

Trump se dnes ke Comeyho výpovědi v Senátu přímo nevyjádřil. V projevu před svými příznivci ve Washingtonu ale prohlásil, že ze současného „obležení“ vzejdou větší, lepší a silnější než kdy dřív.

Ryan: Trump je nováček

Prezidenta se dnes zastal republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Trump je ve vládě nováčkem, učí se za pochodu a zřejmě ne zcela správně pochopil rozsah svých pravomocí, uvedl. „Neříkám, že je to přijatelná omluva. Je to jen můj pohled,“ dodal Ryan.

Senátní výbor už ve středu zveřejnil Comeyho prohlášení, podle kterého Trump den po odstoupení Flynna z funkce žádal od Comeyho věrnost a také to, aby ukončil Flynnovo vyšetřování. O svém bývalém poradci údajně Trump mluvil jako o „dobrém chlapovi“, jehož by vyšetřovatelé měli „nechat být“. Vyšetřování ruských aktivit kolem amerických voleb přitom Trump podle exšéfa FBI označil za „mračno“, které mu komplikuje výkon prezidentské funkce a které má Comey rozehnat.

Dnešní slyšení v Senátu bylo jednou z nejočekávanějších událostí tohoto druhu v USA za poslední roky. V přímém přenosu ho vysílaly všechny americké zpravodajské televize, ale i některé další stanice. Na údajně vrcholnou politickou událost roku se připravovali i majitelé restaurací a barů, aby umožnili očekávaným davům hostů sledovat přenos z Kongresu přímo ve svých podnicích.

Přečtěte si také:

Trump má z Comeyho prohlášení radost, dává mu zapravdu

Trump vybral šéfa FBI, má se jím stát právník Christopher Wray