Buttigieg skončil těsně před superúterým. Otevírá se šance pro Bidena - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Buttigieg skončil těsně před superúterým. Otevírá se šance pro Bidena

,

Černý kůň demokratických primárek Pete Buttigieg odstupuje ze souboje o nominaci na prezidenta USA. Jeho pozice po prvotních úspěších začala slábnout, přesto měl však stále relativně dobré výsledky. Za jeho koncem těsně před tzv. volebním superúterým lze najít snahu oslabit Bernieho Sanderse a pomoci středovým kandidátům, zejména Joeovi Bidenovi.

Buttigieg začal primárky skvěle, když překvapivě vyhrál v Iowě. Jeho postavení mezi ostatními kandidáty začalo postupně slábnout a při posledních primárkách v Jižní Karolíně skončil pod deseti procenty. Jen pár desítek hodin před volebním superúterým se tak rozhodl svou kampaň ukončit.

„V této fázi si musíme přiznat, že nejlepším způsobem, jak zachovat víru v naše cíle a ideály, je odstoupit a pomoci sjednotit naši stranu a náš národ,“ uvedl Buttigieg s tím, že udělá všechno pro to, aby se příštím prezidentem USA stal zástupce Demokratické strany. Stejně jako ostatní protikandidáti si hlavně přeje konec Donalda Trumpa v Bílém domě.

Buttigiegovo rozhodnutí ale lze číst tak, že kromě Trumpa vidí problém i v socialistovi Berniem Sandersovi, který je v současnosti největším favoritem demokratických primárek. Buttigieg totiž patří k centristickému křídlu strany a jeho odstoupení tak může přihrát hlasy právě „umírněnějším“ demokratům.

Nepřijatelný Sanders

Patří mezi ně hlavně Joe Biden, který v Jižní Karolíně zaznamenal svůj první velký úspěch, když jasně vyhrál. Posílen triumfem je právě on zřejmě největší šancí centristů, jak zabránit nominaci pro ně nepřijatelného Sanderse. S jeho vítězstvím v primárkách by přitom měli problém i někteří levicověji zaměření demokraté, pro něž představuje Trumpovo znovuzvolení největší hrozbu. Právě souboj se Sandersem by totiž podle nich vyzněl jasně pro současnou hlavu státu.

O šancích zbylých šesti kandidátů hodně napoví již zmíněné volební superúterý, při kterém budou demokraté 3. března hlasovat ve čtrnácti státech. Do souboje se konečně zapojí i miliardář Michael Bloomberg, další centristický kandidát.

Přečtěte si profily kandidátů Demokratické strany:

Joe Biden: favorit a pokračovatel Obamy

Bernie Sanders: věčně druhý?

Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka

Michael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?

Tulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v Iráku

Amy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny