Bude hůř. Americko-čínské vztahy pomyslného dna ještě nedosáhly, říká uznávaný politolog Mariano - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bude hůř. Americko-čínské vztahy pomyslného dna ještě nedosáhly, říká uznávaný politolog Mariano

,
Bude hůř. Americko-čínské vztahy pomyslného dna ještě nedosáhly, říká uznávaný politolog Mariano
Zdroj: Shutterstock

Navzdory dřívějším proklamacím amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga to vypadá, že vzájemné vztahy obou těchto zemí zůstanou napjaté i do budoucna. Ba co víc, existuje reálná šance na to, že se v průběhu nadcházejících týdnů, potažmo měsíců vyostří a začnou ovlivňovat sektory, které jimi doposud ještě tolik poznamenány nebyly. Alespoň podle známého politologa a šéfa konzultační společnosti Eurasia Group Todda Mariana.

Koronavirus, spory ohledně zapojení Tchaj-wanu v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO) a v neposlední řadě rovněž zavedení kontroverzních bezpečnostních zákonů, kvůli nimž dochází k omezování svobody v autonomní oblasti Hongkongu. To jsou jen jedny z mnoha důvodů, které přispěly k nedávnému prudkému zhoršení vzájemných vztahů mezi Washingtonem a Pekingem, jež jsou jinak napjaté už několik let. A jak zdá, naděje na jejich zlepšení je aktuálně v nedohlednu.

„Je tu prostor pro eskalaci,“ okomentoval současnou politickou situaci Mariano pro televizi CNBC. „Myslím si, že je teď celkem jasné, že stojíme na prahu nejtemnější kapitoly americko-čínských vztahů.“

„Vidíme, že se to (spory) teď začíná přesouvat směrem na frontu technologií a exportu. Myslím si, že znepokojujícím znamením je jednoduše ono velké množství front, na nichž obě země bojují nebo se chystají bojovat,“ doplnil šéf Eurasia Group s tím, že právě rozřešení situace kolem zmíněného Hongkongu bude pro další vývoj vzájemných vztahů Washingtonu s Pekingem zřejmě tou nejvíce stěžejní otázkou.

Ztráta výsadního postavení

Zhruba před měsícem americký ministr zahraničí Mike Pompeo veřejně prohlásil, že USA nebudou tento městský stát, jenž obývá na 7,5 milionu lidí, nadále považovat za speciální oblast, díky kterémužto statusu se mohl Hongkong těšit výhodnějším podmínkám v rámci zahraničního obchodu. Stalo se tak právě v důsledku narůstajícího tlaku ze strany Číny, jež se v posledních letech snaží získat nad inkriminovanou oblastí čím dál větší kontrolu. Do Hongkongu tak nově nebude možné ze Spojených států dovážet například satelity, počítačové čipy i některé vojenského vybavení.

Lepší Trump než Biden

Budoucnost americko-čínských vztahů do značné míry ovlivní rovněž nadcházející prezidentské volby v USA. Ty se mají konat již v letos na podzim, přičemž pokud v nich zvítězí dosavadní šéf Bílého domu, lze podle analytiků očekávat, že Washington bude v tomto ohledu nadále nekompromisní.

Paradoxem pak je, že navzdory všemu výše zmíněnému je to právě čtyřiasedmdesátiletý Donald Trump, koho by Peking v čele Spojených států amerických na úkor demokratického kandidáta Joea Bidena upřednostnil.

„Ptal jsem se na tu otázku skupiny Američanů, kteří podnikají v Číně, a všichni mi řekli totéž: Myslí si, že Číňané upřednostňují možnost Trumpova znovuzvolení,“ potvrdil CNBC poněkud překvapivě William Reinsch z Centra pro strategická a mezinárodní studia.

A proč právě současný prezident je tím, kdo by měl podle tamní vlády vést USA i nadále?

„(Skupina amerických byznysmenů) věří, že si Číňané myslí, že škody, které Trump činí svým západním spojencům, jsou větší než škody, které způsobuje jim. Takže z toho stále vycházejí lépe,“ dodal a poukázal například na roztržku mezi Spojenými státy a Německem, Francií a Velkou Británií ohledně odstoupení Washingtonu od jaderné dohody s Íránem či výhrůžky směřované na adresu některých členů NATO, jež neplní své závazky týkající se ročních mandatorních výdajů na obranu.

„Naštval naše spojence, ztrácí přátelé – to naskýtá Číně v rámci Evropy a dalších částí světa tak velký prostor k tomu, aby prosadila své zájmy, jako nikdy předtím,“ uzavřel Reinsch.

Bude hůř. Americko-čínské vztahy pomyslného dna ještě nedosáhly, říká uznávaný politolog Mariano
5 (100%) 2 hlasování
Zdroj: www.cnbc.com
Diskuze