Brusel se obává růstu nezaměstnanosti, řešením má být kurzarbeit - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Brusel se obává růstu nezaměstnanosti, řešením má být kurzarbeit

čtk,
Brusel se obává růstu nezaměstnanosti, řešením má být kurzarbeit
Zdroj: čtk

Evropská komise (EK) dnes navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o práci kvůli ekonomickým dopadům koronaviru. Podle Bruselu by státy měly podporovat takzvaný kurzarbeit, aby zmírnily sociální následky pandemie. Ke státní podpoře krátkodobých pracovních míst už sáhly některé země včetně Česka.

Státy by podle komise měly zabránit tomu, aby se opakoval velký nárůst nezaměstnanosti, který doprovázel finanční krizi z roku 2008. Členské země by proto měly převzít část plateb za mzdy lidí, kteří místo propouštění budou moci vykonávat alespoň část své práce.

Souhlasíte se zavedením kurzarbeitu?

„Tímto způsobem lidem nevzniknou díry v peněženkách. Budou moci dál platit nájmy a kupovat si potřebné věci. A bude to mít i pozitivní dopad na ekonomiku,“ prohlásila dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.


Komentář: Proč se Kalousek znovu mýlí

Jiří Zatloukal

Systém nazvaný Sure by měl podle ní pomoci především nejzasaženějším státům, jako je Itálie nebo Španělsko. Jejich lídři se snaží získat ze společných zdrojů co největší podporu pro unijní ekonomiky pro období očekávané recese včetně emise takzvaných koronových dluhopisů. S tím ale nesouhlasí tradičně šetrné státy jako Německo či Nizozemsko.

Z jakých zdrojů chce EK systém podpory kurzarbeitu financovat, to předsedkyně komise neuvedla.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze