Britští poslanci schválili konání předčasných voleb v prosinci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Britští poslanci schválili konání předčasných voleb v prosinci

, čtk,

Britští poslanci v úterý podpořili konání předčasných voleb, které mají ukončit brexitový pat. Jimi schválený návrh zákona o uspořádání voleb 12. prosince ještě poputuje do Sněmovny lordů, jejíž souhlas je považován za formalitu. Britové půjdou znovu k volbám v rozjitřené době kolem odchodu jejich země z Evropské unie.

Pokud Británie schválí „rozvodovou“ dohodu před uplynutím nové lhůty, může opustit unii dříve. I to vše ale záleží na výsledku předčasných voleb a následném rozložení sil v budoucím zákonodárném sboru.

Nové volby parlament podpořil po odmítnutí několika navrhovaných dodatků drtivou většinou 438 hlasů ku 20 i díky tomu, že jejich vypsání podpořili opoziční labouristé, kteří se, slovy svého lídra Jeremyho Corbyna, těší, až se zbaví této „lehkomyslné a zničující konzervativní vlády“. Britové budou v posledním měsíci roku volit poprvé od roku 1923.

Podle Corbyna je nyní vyloučeno, že by Británie odešla z EU bez dohody, což byla podmínka labouristů pro to, aby vypsání voleb podpořili.

Jaké by podle vás bylo nejlepší řešení brexitu?

Nově zvolený parlament má podle konzervativního premiéra Borise Johnsona hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou vyjednal předminulý týden v Bruselu. Jediným způsobem, jak se dostat ze současného patu, je podle Johnsona „obnovit parlament a dát lidem volbu“.

Sedmadvacet zbývajících členských zemí unie se mezitím dohodlo na odkladu brexitu do 31. ledna 2020. „EU27 formálně přijala odklad. Mohl by to být poslední. Prosím využijte daný čas, jak nejlépe to půjde,“ napsal v úterý na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk jasný vzkaz Londýnu.

O odklad odchodu Británie z EU požádal Johnson, protože mu to nařizoval zákon. Sám ale byl proti odkladu a chtěl dodržet slíbený termín brexitu 31. října. V úterý v parlamentní debatě prohlásil, že odkládání brexitu stále více poškozuje britský národní zájem. „Atmosféra nejistoty“, která kvůli neustálým odkladům odchodu Británie z EU podle něj panuje, rozežírá důvěru lidí v politiku a brání jim přijímat „důležitá životní rozhodnutí“. Pro odchod z EU se vyslovili britští voliči v referendu z roku 2016.


Velká listopadová Corbynova revoluce: labouristé chtějí rozdávat podle socialistického vzoru

 Šéf labouristů Jeremy Corbyn


Labouristé ještě v pondělí večer zabránili vyvolání prosincových voleb, když se ve věci zdrželi hlasování a plán tudíž nemohl získat potřebnou podporu dvou třetin dolní komory parlamentu. Corbyn byl kvůli svému nejasnému postoji terčem kritiky, protože po nových volbách pravidelně volal už nejméně 12 měsíců. Johnson se za poslední dva měsíce pokusil rozpustit parlament třikrát.

Labouristé v posledních týdnech ztrácí v průzkumech preferencí na vládní konzervativce kolem deseti procent. Komentátoři se však shodují, že výsledek očekávaných předčasných voleb je zcela nepředvídatelný. I před posledními volbami v roce 2017, které vyvolala tehdejší premiérka Theresa Mayová, měli konzervativci v průzkumech značný náskok. V kampani o něj ale přišli a parlamentní většina jim těsně unikla.

Podle pozorovatelů některé konzervativce frustruje, že se Johnson nyní soustředí na předčasné volby a nechce se vrátit k ratifikaci své brexitové dohody skrze prováděcí zákon, o kterém minulý týden Dolní sněmovna začala jednat. Odmítla ho ale schvalovat podle představ kabinetu zrychleným způsobem.

Čtěte také:

Stejný návrh jako v sobotu. Šéf britského parlamentu Bercow zrušil debatu o brexitové dohodě

Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus

Velká listopadová Corbynova revoluce. Labouristé chtějí rozdávat podle socialistického vzoru

Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda

Ohodnoťte tento článek
Diskuze