Britský generální prokurátor Cox vzdal snahu vyjednat časové omezení irské pojistky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Britský generální prokurátor Cox vzdal snahu vyjednat časové omezení irské pojistky

, čtk,

Britský generální prokurátor Geoffrey Cox vzdal snahu vyjednat s EU časové omezení takzvané irské pojistky nebo možnost jednostranného ukončení tohoto opatření. Napsal to v neděli britský deník The Daily Telegraph.

Cox se podle listu místo toho pokusí s unií dohodnout „arbitrážní mechanismus“, který by umožnil Británii nebo Bruselu učinit oficiální oznámení, že pojistka by měla skončit. Nezávislý arbitrážní panel mimo jurisdikci Soudního dvora EU ale podle listu unie odmítá.

Záložní řešení, které pojistka představuje a které má zabránit přísnému režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu, je hlavním sporným bodem dohody uzavřené loni mezi Británií a evropskou sedmadvacítkou. Britský parlament dokument ale dosud neschválil. O dohodě má hlasovat nejpozději do 12. března. Země má unii opustit 29. března, tedy již za 25 dní.

Irská pojistka by začala platit tehdy, pokud by během případného přechodného období po brexitu nebyla uzavřena obecná dohoda o budoucích vztazích, která by rovněž zajistila zachování volného režimu na irské hranici. Při uplatnění pojistky by Británie zůstala v bezcelní zóně s EU a Severní Irsko by navíc podléhalo některým pravidlům jednotného unijního trhu. Brexitová dohoda o opatření hovoří jako o dočasném, avšak dále tento aspekt nerozvádí. Část britských poslanců se proto obává, že by Británie skrze něj mohla na dlouhou dobu zůstat „uvězněna“ v unijních strukturách.

Britská premiérka Theresa Mayová na konci ledna kvůli výhradám dolní komory parlamentu ohlásila snahu vyjednat změny v podobě pojistky, EU však návrat k rozhovorům o znění „rozvodové“ dohody kategoricky odmítá. Hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier v sobotním vydání německého deníku Die Welt uvedl, že EU je připravena Británii poskytnout další záruky o tom, že irská pojistka v brexitové dohodě je zamýšlena pouze jako dočasné opatření.

Čtěte esej O šimpanzích a želvách

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách

Dále čtěte:

Mayová chce víc času na jednání s EU, Britové si přejí odklad brexitu

Při tvrdém brexitu by Británie zrušila volný pohyb občanů EU

Brexit bez dohody by oslabil český HDP až o procento, tvrdí Petříček

České firmy v Británii se připravují na brexit. Méně investují a předzásobují se

Brexit bolí české exportéry. Čtvrtině společností klesly objednávky nebo tržby

Při tvrdém brexitu budou mít Britové v Česku stejná práva jako občané EU

Ohodnoťte tento článek
Diskuze