Británii čeká historické referendum

23. června 2016, 06:30 - čtk
23. června 2016, 06:30

Dnešní referendum o členství Británie v Evropské unii je pro Brity nejvýznamnějším hlasováním za poslední generace. Bude mít dopad na budoucnost Británie i na Evropskou unii, pro kterou může mít takzvaný brexit zatím těžko odhadnutelné důsledky.

Průzkumy v posledních týdnech zaznamenaly několik výkyvů na obě strany, ale nyní ukazují zcela vyrovnanou situaci, snad jen s velice těsným náskokem pro Remain, tedy pro stoupence setrvání v unii.

Na kampaň vrhla stín vražda labouristické poslankyně Jo Coxové minulý týden, která otřásla Británií. Není jasné, zda smrt stoupenkyně Remain bude mít vliv na výsledek referenda. Obě strany přerušily na tři dny poměrně útočnou kampaň a zavázaly se ji vést ve střízlivějším tónu.

Do značné míry to dodržely a kampaň Leave usilující o vystoupení země z unie se také distancovala od plakátu Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) zobrazující uprchlíky z Blízkého východu, který byl podle řady komentářů xenofobní.

Lháři ve Wembley

Vrcholem dosavadních debat byla středeční diskuse v aréně ve Wembley před tisícovkami diváků. Obdobné politické debaty bývají v Británii vždy poměrně živé, ale zřídkakdy se v nich účastníci obviňují ze lži. Tentokrát se však výrazy „lži“ a „lhář“ objevovaly během celého večera a padaly především na hlavu stoupenců brexitu.

Z nich si nejlépe vedl bývalý londýnský starosta Boris Johnson známý svými rétorickými schopnostmi, který se dočkal ovací ve stoje, když na závěr řekl, že chce, aby se čtvrtek stal „dnem nezávislosti“. Důrazně ale vystupoval i jeho nástupce Sadiq Khan a šéfka skotských konzervativců Ruth Davidsonová, kteří hájili Remain a podle většiny komentářů se jim podařilo přinést do jejich kampaně energii a bojového ducha.

Nepřehlédněte komentáře Miroslava Zámečníka a Jeana Pisani-Ferryho k brexitu:

Miroslav Zámečník: Emocionální rozhodování s ekonomickými dopady

Jean Pisani-Ferry: Referendum o brexitu je testem rozumu

Zdůrazňovali, že v případě schválení brexitu není cesty zpět. Se stejným poselstvím přišel ve středu odpoledne i premiér David Cameron, který v neobvyklém a na poslední chvíli ohlášeném vystoupení promluvil před premiérským sídlem na Downing Street.

Pro Remain se včera, den před referendem, vyslovil levicový bulvár Daily Mirror. Je posledním z listů, které oznámily svou podporu, když o něco větší část deníků podpořila brexit.

Johnson na rybím trhu

Včera byl poslední den kampaně a obě strany se po celé zemi horečně snažily šířit svá poselství. Boris Johnson vystoupil v ranním televizním pořadu a pak se vydal na londýnský rybí trh Billingsgate. Premiér Cameron hovořil v hlavním ranním rozhlasovém pořadu stanice BBC Today.

Pokud by zvítězil brexit, předpokládá se, že by poměrně rychle musel odstoupit premiér, který celé referendum kvůli sporům ve vlastní straně vyhlásil. Cameron včera v rozhlase řekl, že to nemá v úmyslu. Všeobecně se ale předpokládá, že by se dlouho neudržel, i když by asi neodstoupil hned, aby dál neoslabil trhy a kurz libry.

Přečtěte si, jaké dopady by mohl mít brexit:

Co by znamenal brexit? Chaos v EU, možná i demisi Camerona

Pokud by Británie v EU zůstala, ale s jen velmi těsným výsledkem, byla by jeho pozice také vratká. Za takových okolností ho budou euroskeptičtí toryové tlačit k dalším požadavkům na Brusel, řekl britský politolog Simon Hix. „Nebude to vyřešeno a to bude destabilizující pro Evropu i pro Británii.“

Klíčová bude účast

Referendum očekává se zatajeným dechem i „Brusel“, tedy ostatní členské země a unijní instituce. Unie prochází těžkým obdobím i bez brexitu a odchod Británie by mohl hrozit její postupnou dezintegrací. Ale ani pro Británii by nebyl brexit bez rizika, protože by mohlo opět usilovat o samostatnost Skotsko. Otázkou také je zda by to neohrozilo křehký klid v Severním Irsku.

Pro výsledek bude klíčová účast. Zatím se předpokládalo, že nízká účast bude výhodnější pro stoupence brexitu, kteří jsou odhodlanější jít volit než například mladí lidé. Ti jsou sice pro EU, ale volit chodívají méně. Při loňských parlamentních volbách byla účast 66 procent, o pět let dříve 65 procent.

Ve čtvrtek bude více než 41 tisíc volebních místností otevřeno od 8 hodin ráno do 11 večer a vydat se do nich může 46,5 milionu voličů. Tentokrát nejsou připraveny průzkumy u volebních místností a bude se čekat na postupné vyhlašování výsledků z 382 volebních středisek.

Přečtěte si srovnání názorů obou táborů referenda:

Co rozděluje Brity před referendem? Mzdy, vzdělání i názor na imigraci

První by se měly objevovat v pátek po druhé hodině ranní a jasno by mělo být o tři či čtyři hodiny později. Šéfka volební komise Jenny Watsonová řekla, že výsledek by měl být vyhlášen „v pátek zhruba o snídani“.

Vlastní průzkumy si údajně objednaly některé hedgeové fondy, aby mohly sázet na pokles nebo vzestup libry. Spekuluje se proto, že by o výsledku mohl během noci napovědět pohyb kurzu libry.

Zdroj: ČTK

Základní fakta o organizaci referenda:
Otázka v referendu bude znít: „Měla by Velká Británie zůstat členem Evropské unie, nebo by měla EU opustit?“
Hlasovat mohou občané Británie, Irska a Společenství starší 18 let, kteří mají trvalé bydliště v Británii, a rovněž britští občané žijící v zahraničí, kteří se v posledních 15 letech nacházejí ve volebních registrech Velké Británie. Na rozdíl od parlamentních voleb mají v tomto případě volební právo i občané Gibraltaru.
Systém hlasování je podobný jako u parlamentních voleb. Registrovaným voličům se zašlou příslušné informace s adresami volebních místností.
V den voleb obdrží na těchto místech lístek s otázkou referenda, potom odejdou za plentu, tužkou vyznačí na papíře svoji volbu a vhodí lístek do urny.
Pro ty, kteří budou v daný den v zahraničí, třeba na dovolené, existuje i možnost hlasovat korespondenčně.
Započítávat se budou pouze lístky s jasně zakřížkovaným políčkem „zůstat“ nebo „odejít“. Všechno ostatní - například víc než jeden křížek, křížek mimo rámeček nebo nevyplněný hlasovací lístek - se počítat nebude. Vítězí volba s větším počtem platných hlasovacích lístků.
Rozhoduje tedy přímá většina hlasů s tím, že nebyla stanovena žádná kvóta na minimální účast na referendu.
Počítání hlasů začne ihned po uzavření volebních místností ve 382 místních centrech v půlnoci středoevropského času. Po sečtení se všechny výsledky z místních center shromáždí ve 12 regionálních centrech, které posléze taky vyhlásí konečné počty. Podle reálných odhadů by mělo být kolem čtvrté ráno 24. června (kolem šesté ráno SELČ) jasné, kterým směrem se hlasování ubírá.
V případě, že by konečný výsledek referenda zněl pro odchod Británie z unie, bylo by to možné nejdřív za dva roky. Během této doby by Británie stále dodržovala smlouvy a zákony EU, ale neúčastnila by se žádných rozhodování, jak bylo dohodnuto ve smlouvě o vystoupení z EU. V praxi to ale může být déle než dva roky, podle toho, jak se budou dařit vyjednávání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Auta
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při…
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky interiéru?
Technologie
Letí na vás raketa! Chyba operátora softwaru pro poplach způsobila na Havaji paniku
Cnews FM: Prodali byste svou digitálně vlastněnou hru? Robot Cache to umožní [podcast]
Restarty po opravách díry Spectre se týkají i dalších CPU Intel, problém s AMD vyřešen
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
GDDR6 bude rychlejší, než jsme čekali. Samsung uvádí čipy běžící na taktu 18,0 GHz
Hry pro příležitostné hráče