Bradáčová se nemusí omlouvat bývalému šéfovi protikorupční policie Martincovi - Euro.cz

Přihlášení

Bradáčová se nemusí omlouvat bývalému šéfovi protikorupční policie Martincovi

, čtk,
Bradáčová se nemusí omlouvat bývalému šéfovi protikorupční policie Martincovi
Zdroj: čtk

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se nemusí omlouvat bývalému řediteli protikorupční policie Tomáši Martincovi za tvrzení, že proti ní konstruoval kauzu. Dnes o tom rozhodl soud, který zamítl Martincovu žalobu. Bývalý policista požadoval vedle omluvy také 200 tisíc korun za zásah do osobnostních práv. Verdikt není pravomocný.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Otília Hrehová konstatovala, že Martinec v prvé řadě vůbec neměl žalovat Bradáčovou jako soukromou osobu, ale Vrchní státní zastupitelství v Praze, které nese za výroky své šéfky odpovědnost. Martincův právník Jiří Vyvadil sice v tomto smyslu navrhoval žalobu rozšířit, ale až těsně před vynesením rozsudku, na což soud nepřistoupil. Hrehová navíc nenašla příčinnou souvislost mezi sdělením Bradáčové a údajným porušením osobnostních práv Martince.

Martinec tvrdí, že Bradáčová využila svého vlivu a spustila proti němu kampaň, aby ho profesně zlikvidovala. V březnu 2013 řekla moderátorovi Frekvence 1 po oficiální části interview v rádiu, že protikorupční policie na ni „vyrobila“ kauzu podjatosti při šetření zakázky údajně spojené s jejím manželem. Novinář pak informaci zveřejnil, což rozpoutalo mediální přestřelku i zhoršení vztahů mezi žalobci a protikorupčními policisty.

Soudkyně dnes upozornila, že Bradáčová s moderátorem hovořila takzvaně off record, tedy mimo záznam, a že takto poskytnuté informace mají význam ryze operativní, nikoliv důkazní. Novinář z nich sice může vycházet, ale nemůže je použít bez ověření. Takové výroky podle ní nelze poměřovat s veřejnými. „Výroky pronesené v soukromí bez předpokladu jejich zveřejnění nelze hodnotit jako způsobilé k zásahu do osobnostních práv,“ podotkla.

Lenka Bradáčová už ví přesně, co zrovna elitní detektivové vyšetřují. Čtěte více:

Hlaste všechny případy, instruuje své podřízené Lenka Bradáčová

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová už se nikdy nechce dostat do situace , kdy nebude vědět, na čem dělají její podřízení.

Ohledně toho, že žaloba neměla směřovat přímo na Bradáčovou, Hrehová připomněla nedávný pravomocný verdikt pražského městského soudu, který řešil jinou žalobu na vrchní státní zástupkyni podanou exhejtmanem Davidem Rathem. Také Rath si stěžoval na mediální výroky Bradáčové, neuspěl však právě proto, že žalobkyně nevystupovala jako soukromá osoba.

Bradáčová ani Martinec dnes k soudu nedorazili. Martincův právník novinářům řekl, že rozsudek považuje za skandální. „Paní Bradáčová trvale po několik týdnů lhala,“ prohlásil. „Považuji to za velmi nekorektní způsob osočení mé klientky,“ reagoval zástupce Bradáčové Pavel Uhl. Bradáčová uvedla, že soud rozhodl na základě důkazů. „Další jednání pana Vyvadila ani Martince nestojí za žádný komentář,“ doplnila Bradáčová. Podle dnešního rozhodnutí jí má bývalý policista zaplatit náklady vynaložené na soudní řízení.

Martinec připouští, že se před interview s Bradáčovou sešel a sdělil jí, že její manžel, s nímž v té době už nežila, figuruje v jedné z kauz. Udělal to prý proto, že vzhledem k těmto okolnostem považoval za vhodné, aby případ řešilo jiné státní zastupitelství. Podle pozdějších závěrů kontroly policejního prezidia se tím nedopustil trestného činu ani přestupku, postupoval však nestandardně. Martinec uvádí, že na něj nadřízení začali vyvíjet tlak, který vyústil v jeho rezignaci a odchod od policie.


Dále čtěte:

Bradáčová se Rathovi za výroky o obstrukci omlouvat nemusí

Josef Baxa: Nenápadně ztrácíme svobodu