Boj proti dominanci bílých mužů. Newyorské firmy se už nesmí ptát na předchozí výši platu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Boj proti dominanci bílých mužů. Newyorské firmy se už nesmí ptát na předchozí výši platu

,
Boj proti dominanci bílých mužů. Newyorské firmy se už nesmí ptát na předchozí výši platu
Zdroj: Profimedia.cz

Stát New York, do kterého patří i stejnojmenná metropole, se od 6. ledna připojil k 16 dalším americkým státům, na jejichž území se nesmí zaměstnavatel ptát uchazečů o práci, jaký byl jejich předchozí plat. Opatření má zamezit nižším odměnám pro ženy nebo národnostní menšiny.

Jak vyplývá z analýzy, kterou si nechaly vypracovat místní úřady, nejlépe placenými zaměstnanci New Yorku jsou bílí Američané mužského pohlaví. Ženy zde v průměru vydělávají 89 procent platů mužů. To je však stále mnohem lepší výsledek, než kolik činí celostátní průměr USA. V rámci něj pak berou na stejných pozicích v průměru dokonce o pětinu méně než muži.

„Tento zákon je důležitým krokem, abychom dosáhli plné genderové rovnosti a spravedlivého platu pro všechny,“ zdůraznila newyorská ministryně práce Roberta Reardonová. Rozdíl 11 centů na každý vydělaný dolar u mužů považuje stále za neakceptovanou platovou diskriminaci.

Ženy hispánkého původu vydělávají téměř o polovinu méně

Newyorský guvernér Andrew Cuomo tuto legislativu zařadil do své agendy, jež má pomoci zrovnoprávnit postavení žen v New Yorku a minimalizovat „útoky Washingtonu“ na něžné pohlaví.

Demokratický guvernér si nechal vypracovat speciální zprávu o platové nerovnosti. Zákaz dotazů na platovou historii bylo jedním z opatření, jak proti nerovnosti bojovat. Z analýzy také vyplynulo, že na trhu práce jsou diskriminovány další etnické skupiny. Například ženy hispánského původu pobírají pouze 55 procent platu bílých mužů. Nejmenší platové rozdíly panují přímo v městě New York.

V USA se v posledních letech rozšiřuje počet míst, které k tomuto kroku přistoupily. Je to celkem 17 států a 20 měst, v nichž je zakázáno zjišťovat u nových uchazečů o práci jejich předchozí výši platu.

Dále čtěte:

Nejobdivovanější muž Američanů: Trump, ale i Obama. Prezident za tři roky posílil

Bitva o biopaliva se vede i v USA. Trump nás podrazil, stěžují si zemědělci

Hákové kříže a oprátky v General Motors. Automobilku čeká soud kvůli rasismu

White only. Město v Jihoafrické republice dál dbá na „rasovou hygienu“ a rozrůstá se

Město Orania s bustou bývalého premiéra JAR Hendrika Verwoerda, zastánce apartheidu, ilustrační foto