Bílý dům se snaží zabránit zveřejnění chystané Boltonovy knihy. Argumentuje národní bezpečností - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bílý dům se snaží zabránit zveřejnění chystané Boltonovy knihy. Argumentuje národní bezpečností

, čtk,
Bílý dům se snaží zabránit zveřejnění chystané Boltonovy knihy. Argumentuje národní bezpečností
Zdroj: čtk

Bílý dům se snaží zabránit zveřejnění připravované knihy někdejšího bezpečnostního poradce prezidenta Donalda Trumpa Johna Boltona, neboť text považuje za ohrožení bezpečnosti USA. Dnes o tom informovala televize CNN. Národní bezpečnostní rada (NSC), která je poradním orgánem amerického prezidenta, podle agentury Reuters tvrdí, že v knize jsou utajované informace včetně těch v režimu přísně tajné. To ale Bolton již dříve odmítl.

Boltonova kniha, jejíž část se o víkendu dostala do médií, zdramatizovala proces ústavní žaloby, které Trump čelí kvůli údajnému zneužití pravomocí a údajným obstrukcím vůči Kongresu. Žaloba je založena na takzvané ukrajinské kauze, v níž demokraté Trumpa viní, že vyvíjel nátlak na Ukrajinu, aby mu pomohla proti jeho demokratickému volebnímu sokovi Johnu Bidenovi. Bolton podle deníku The New York Times v knize tvrdí, že se mu Trump loni v létě svěřil, že chce zmrazit vojenskou pomoc Ukrajině, pokud mu Kyjev v kampani před letošními prezidentskými volbami nepomůže.

Nové informace, jež Boltonova chystaná kniha obsahuje, vedou demokraty k požadavku předvolat někdejšího Trumpova poradce jako svědka do Senátu Kongresu USA, který o ústavní žalobě rozhoduje. Republikánské vedení a také Bílý dům to odmítají. Očekává se, že Bílý dům se případné Boltonovo předvolání do horní komory pokusí právně napadnout.

Vedle toho se Bílý dům očividně snaží zabránit tomu, aby kniha vůbec vyšla. NSC podle Reuters písemně informovala Boltonova právního zástupce Charlese Coopera, že text podle všeho obsahuje „velké množství tajných informací“ včetně těch v režimu přísně tajné.


Trumpovi pomáhá impeachment. Jeho štáb mobilizuje voliče, vybral rekordní částku

 Americký prezident Donald Trump


„Podle federálního zákona a dohodě o nevyzrazování, které váš klient podepsal jako podmínku pro přístup k tajným informacím, rukopis nesmí být vydán a ani jinak zveřejněn bez vymazání těchto tajných informací,“ citoval dnes Reuters z dopisu určenému Cooperovi. K tomuto závěru rada podle Reuters dospěla na základě předběžného prověřování; přezkoumávání textu ještě ukončeno nebylo.

Boltonova kniha nese název The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu). Datum vydání, které bylo naplánováno na 17. března, je nyní kvůli výhradám Bílého domu nejisté.

Dále čtěte:

Účet za 46 miliard dolarů. Analýza ukázala, na kolik přišla americké firmy Trumpova cla

Noční můra demokratů: Trump prohraje, ale Bílý dům neopustí

Kdo platil Stormy Daniels? Trump má předložit daňová přiznání z posledních 8 let

Krach, jaký svět neviděl. Trump varuje před propadem trhu, pokud nebude znovu zvolen

Šesti z deseti Američanů se nelíbí, jak Trump vykonává úřad prezidenta