Bidenovo zmrtvýchvstání. Stále více demokratů začíná pro souboj o Bílý dům upřednostňovat bývalého viceprezidenta - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bidenovo zmrtvýchvstání. Stále více demokratů začíná pro souboj o Bílý dům upřednostňovat bývalého viceprezidenta

ČTK,
Bidenovo zmrtvýchvstání. Stále více demokratů začíná pro souboj o Bílý dům upřednostňovat bývalého viceprezidenta
Zdroj: čtk

Bývalému viceprezidentovi Joeu Bidenovi po jeho úspěchu v takzvaném volebním superúterý roste podpora a většina opozičních demokratů po celých Spojených státech jej považuje za největší naději pro odvolání prezidenta Donalda Trumpa z Bílého domu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos mezi demokraty a jim nakloněnými nezávislými voliči, který včera zveřejnila agentura Reuters.

V průzkumu ze 4. až 5. března by 55 procent dotazovaných hlasovalo v demokratickém nominačním klání pro Bidena. Jeho soupeře senátora za stát Vermont Bernieho Sanderse by v boji s Trumpem rádo vidělo 45 procent lidí.

Na dotaz, který z těchto dvou kandidátů má větší šanci být zvolen prezidentem, si však vybralo Bidena dvakrát více dotazovaných než Sanderse. Podle stejného průzkumu minulý týden měl přitom největší šance na zvolení právě vermontský senátor.

Výsledky šetření podtrhují ohromující návrat Bidenovy kampaně, která ještě před několika týdny mnoho demokratů neoslovovala a zaostávala jak v průzkumech veřejného mínění, tak v prvních státech hlasujících v letošním nominačním klání. Ačkoliv Biden do bojů vstupoval jako favorit, nedokázal se v počátcích prosadit mezi velkým počtem dalších kandidátů.

Jeho vzestup začal v sobotu, kdy přesvědčivě zvítězil v primárkách v Jižní Karolíně. Následně jej podpořili odstoupivší umírnění kandidáti Pete Buttigieg a Amy Klobucharová. Biden pak ovládl deset ze 14 států hlasujících toto úterý a získal podporu od miliardáře Michaela Bloomberga, který po slabém výsledku rovněž ukončil kampaň. Nyní stojí bývalý viceprezident v čele nominačního souboje před Sandersem, který v prvních třech soubojích dominoval.

Další kolo demokratického nominačního klání je plánováno na 10. března ve státech Idaho, Michigan, Mississippi, Missouri, Washington a Severní Dakota.

Společnost Ipsos průzkum provedla na vzorku 538 respondentů po celých Spojených státech. Udávaná statistická odchylka je pět procent.

Čtěte také:

Demokraté zahajují výběr Trumpova soupeře. Největší šance mají Biden a Sanders

Efekt Bloomberg. Miliardář spustil reklamní šílenství, kampaň zdražuje i ostatním

Bernie Sanders: věčně druhý?