Bidenovi vyjadřují podporu dřívější soupeři. Výhra v Michiganu může být klíčová - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bidenovi vyjadřují podporu dřívější soupeři. Výhra v Michiganu může být klíčová

,
Bidenovi vyjadřují podporu dřívější soupeři. Výhra v Michiganu může být klíčová
Zdroj: čtk

Prezidentský kandidát Joe Biden získává další podporu bývalých uchazečů o Bílý dům z Demokratické strany. Už dříve jej podpořili Pete Buttigieg Amy Klobucharová, nově se za něj postavili i černošští bývalí kandidáti Kamala Harrisová a Cory Booker. Biden i Bernie Sanders se teď zaměřili hlavně na Michigan. Pokud by v něm Sanders prohrál, dostal by se už do takřka neřešitelné situace.

Strach ze vzestupu výrazně levicového Sanderse donutil demokraty k rychlé reakci a spojenectví kolem centristicky zaměřeného Bidena. Už před tzv. volebním superúterým mu svým odstoupením z kampaně a následnou podporou významně pomohli Buttigieg a Klobucharová. Biden pak vyhrál v deseti ze čtrnácti států a získal zpět status favorita demokratických primárek.

Že se karta obrací ve prospěch bývalého viceprezidenta USA za vlády Baracka Obamy, potvrzuje vývoj posledních dní. Biden se dlouhodobě těší podpory černošského obyvatelstva. Tuto jeho výhodu by nyní ještě mohla zvýraznit přímluva Harrisové a Bookera. „Nenávist a rozkol je potřeba překonat spojením našich myslí pro společnou věc,“ napsal Booker na twitteru v příspěvku, v němž se přimluvil za zvolení Bidena.


Sanders pod tlakem mění strategii. Útočí na Bidena a odvolává se na Obamu


Harrisová by se měla objevit na volebním mítinku Bidena v Detroitu. Právě v Michiganu, kde se rozdělí 125 delegátských hlasů, se teď může odehrát zřejmě klíčová bitva primárek. Zámořští politologové se shodují, že pokud Sanders v tomto státě, který mu měl být podle původních předpokladů hodně nakloněn, prohraje, už se z této rány nevzpamatuje. Přesně k tomu se ale podle posledních průzkumů schyluje. Právě v Michiganu si před čtyřmi lety připsal překvapivou výhru nad Hillary Clintonovou, díky čemuž získal sílu a podporu vést boj o demokratickou nominaci až do konce. Teď se ale očekává jeho porážka – a možná i drtivá.

Sandersova kampaň navíc možná schytá ránu i ze západu USA. Tradičně progresivistický stát Washington, kde v roce 2016 Sanders jasně vyhrál, je tentokrát na vážkách a podle posledních dvou průzkumů dokonce mírně vede Biden.

Kromě Michiganu a Washingtonu se bude o delegátských hlasech rozhodovat v Mississippi, v Missouri, Idahu a Severní Dakotě. Celkem se rozhodne o 352 delegátech. K získání nominace je zapotřebí nejméně 1991 hlasů volitelů.