Biden chce znovu spojit USA. Zkomplikují mu to schválnosti končícího Trumpa - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Biden chce znovu spojit USA. Zkomplikují mu to schválnosti končícího Trumpa

,
Biden chce znovu spojit USA. Zkomplikují mu to schválnosti končícího Trumpa
Zdroj: Shutterstock

Co udělá Joe Biden jako první věc, až vstoupí do oválné pracovny Bílého domu? Podívá se ke stropu a řekne: „Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás!“ Tak zní jeden z mnoha vtipů, které začaly i v Česku vznikat na účet bizarní povolební situace v USA. Končící prezident Donald Trump se tvrdohlavě odmítá pustit prezidentského úřadu a uznat volební porážku. Během zbývajících dvou měsíců, které do inaugurace nové hlavy státu 20. ledna 2021 zbývají, může natropit svému následníkovi ještě spoustu problémů.

Odmítá pozvat Bidena na tradiční schůzku, kde by úřad symbolicky předal, a vytrvale mluví o podvodu. „Lid nepřijme tyhle zmanipulované volby!“ zněl jeden z mnoha podobných příspěvků na Twitteru, který je v posledních dnech hlavním kanálem, jímž se Trump k situaci vyjadřuje. „Je to prostě ostuda“ okomentoval postoj oponenta Biden.

Čistka zasáhla armádu i poštu

Vedle zpochybňování voleb Trump rozehrál i podstatně nebezpečnější kartu. Začal s čistkou v bezpečnostních složkách, kam rychle dosazuje své loajální příznivce. „Odstraňuje všechny lidi, kteří odmítají poslouchat jeho rozkazy nebo vykazují jakoukoli neúctu k tomu, co chce učinit. Dělá to v oblasti tajných služeb, dělá to na ministerstvu obrany, ve státní správě, na poště. Vidíme ničení demokratických institucí,“ varoval v rozhovoru pro televizní stanici CNN někdejší ministr obrany William Cohen. Podle něj tak Trump dál podkopává důvěru vůči USA v zahraničí.

„Světoví vůdci pocítili velkou úlevu, když byl zvolen Joe Biden,“ podotýká Cohen. Biden ale musí před zlepšením vztahu s Evropou či Latinskou Amerikou nejdřív zklidnit samotné rozbouřené USA.

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?