Bezpečnostní rada kvůli novičoku není potřeba, říká Babiš - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bezpečnostní rada kvůli novičoku není potřeba, říká Babiš

, čtk,
Bezpečnostní rada kvůli novičoku není potřeba, říká Babiš
Zdroj: čtk

Svolávat Bezpečnostní radu státu kvůli záležitostem kolem látky novičok v Česku a výrokům prezidenta Miloše Zemana není potřeba, míní premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). V pondělí se sejde se šéfy Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že se v Česku jed novičok v malém množství vyráběl a testoval. Ministerstva obrany a zahraničí následně oznámila, že látky tohoto typu se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Z laboratoří uniknout nemohly. Konkrétní látka, kterou byl otráven ve Velké Británii ruský dvojitý agent Sergej Skripal, se v Česku podle úřadů netestovala.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběla nervově paralytická látka A230, kterou označil za novičok. Civilní rozvědka BIS podle Zemana dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Prezident řekl, že se přiklání k názoru vojenských zpravodajců. Babiš v pátek reagoval, že bude chtít od tajných služeb podrobnější informace. Je podle něj překvapující, že se ve vyjádřeních o přítomnosti novičoku v Česku rozcházejí. „Zítra (v pondělí) mám schůzku s ředitelem BIS a Vojenského zpravodajství, kde se o tom budeme bavit,“ řekl premiér.


Přečtěte si reakci Moskvy na Zemanova slova:

Zeman vyvrátil tvrzení Londýna v případu Skripal, tvrdí Rusové

  Vyšetřování útoku na agenta Skripala


Také místopředseda ANO Petr Vokřál pokládá za zarážející údajnou rozdílnost zpráv Vojenského zpravodajství a BIS, na něž se prezident odvolával. „Z toho můžou vyplývat prohlášení, která nás nestaví do nejlepšího světla,“ řekl v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle místopředsedy ČSSD Martina Netolického by se měla vládní bezpečnostní rada sejít za přítomnosti prezidenta a věc si vysvětlit. Místopředseda ČSSD také soudí, že vše nahrává ruské propagandě, a Česko je „za šašky“. Rusko Zemanovy výroky uvítalo, podle něj prezidentova slova vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva.

Dále čtěte:

V Česku se netestoval jed, kterým byl otráven Skripal, říká ministerstvo zahraničí

Pravice kritizuje Zemana za výrok o novičoku. Chová se prý jako agent Kremlu

Skripalův stav se rapidně zlepšuje. Bývalý agent už není v kritickém stavu

Česko z podílu na otravě Skripala neviníme, uvedl ruský velvyslanec

Takoví normální sovětští zabijáci