Bavorský premiér Söder v prosinci navštíví Česko, setká se s Babišem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bavorský premiér Söder v prosinci navštíví Česko, setká se s Babišem

, čtk,
Bavorský premiér Söder v prosinci navštíví Česko, setká se s Babišem
Zdroj: čtk

Bavorský ministerský předseda Markus Söder podle neoficiálních informací navštíví 18. prosince Česko a setká se s premiérem Andrejem Babišem. S prezidentem Milošem Zemanem schůzka naplánovaná není. Půjde o Söderovu první oficiální návštěvu v Praze. Česko-bavorské vztahy se za posledních deset let dramaticky zlepšily.

„Termín vám zatím nemůžeme potvrdit, ještě jsme v procesu plánování,“ uvedl dnes tiskový odbor bavorského premiéra. Několik diplomatických zdrojů ale potvrdilo jak termín, tak chystanou schůzku s Babišem. „Setkání nebylo plánováno a ani o něj nebylo požádáno,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na otázku, proč se Söder v Praze nesetká i se Zemanem.

Návštěva dvaapadesátiletého německého politika, o němž se mluví i jako o možném kandidátovi na kancléře za konzervativní unii CDU/CSU, je vnímána jako další potvrzení zlepšujících se vztahů mezi Prahou a Mnichovem, které zejména pro Česko patří ke klíčovým.


Heil Höcke! Šéf AfD v Durynsku děsí Německo

 Šéf AfD v Durynsku Björn Höcke


Po desetiletí přitom obě sousední země rozděloval názor na poválečné dějiny a odsun sudetských Němců z Československa, nichž se velká část usadila právě v Bavorsku. K postupnému zlepšení vztahů přispěly smířlivé kroky obou stran. Zatímco sudetští Němci se vzdali majetkových nároků, česká strana opakovaně vyjádřila lítost za příkoří způsobená Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Na politické úrovni hrála zásadní roli návštěva Prahy Söderovým předchůdcem Horstem Seehoferem, který roce 2010 českou metropoli navštívil jako první bavorský premiér po několika desetiletích. „Po čtyřiceti letech jsme ukončili napětí mezi Bavorskem a Českem. Za těch čtyřicet let nebyl žádný český premiér v Bavorsku ani bavorský v Praze,“ vzpomínal loni Seehofer, který právě zlepšení vzájemných vztahů považuje za jeden ze svých největších politických úspěchů.

Čtěte také:

Ilona Švihlíková: Proč Němcům vadí nominace Christine Lagardeové do čela ECB

Tlak na Krampovou-Karrenbauerovou. Část CDU chtěla, aby kandidáta na kancléře určilo celostranické hlasování

Klima je pro Němce důležitější než hospodářský růst. Jeho ochranu preferují dvě třetiny z nich

AfD má v Německu nejsilnější podporu v místech s málo migranty, ukázala studie

Ohodnoťte tento článek
Diskuze