Babiš: Pětistovka důchodcům navíc zvedne výdaje o 22 miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Babiš: Pětistovka důchodcům navíc zvedne výdaje o 22 miliard

, čtk,
Babiš: Pětistovka důchodcům navíc zvedne výdaje o 22 miliard
Zdroj: ČTK

Zvýšení důchodů v příštím roce o 500 korun, jak o tom hovoří premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), bude podle Andreje Babiše znamenat nárůst výdajů na penze o 22,3 miliardy korun. Roční výdaje na důchody by se tak přiblížily 450 miliardám korun.

„Směřujeme ke 500 korunám za měsíc, to je navýšení o 22,3 miliardy. Už tento rok jsme navyšovali o 17 miliard korun, takže tam se blížíme k 450 miliardám korun,“ popsal Babiš nejvyšší výdaj státního rozpočtu na rok 2018.

Druhou největší položkou rozpočtu budou platy. Babiš připomenul, že vláda už došla k dohodě na zvýšení platů zaměstnanců v bezpečnostních složkách, také by měly být zvýšeny tarify v kultuře a sociálních službách.

Zvyšovat by se měl podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) i rozpočet školství, a to tři roky po sobě. Žádat to bude v rámci jarních jednání o výdajových rámcích rozpočtu do roku 2021. „Školství je podfinancováno o 50 až 60 miliard,“ uvedla dnes s tím, že pro příští rok bude žádat „do poslední kapky“ nově peníze na kariérní řád a změnu financování škol. „Také budu trvat, na tom abychom pokračovali v dobré praxi reálného financování reálného počtu dětí,“ konstatovala. Své požadavky chce formulovat na příštím zasedání kabinetu.

Výdaje na penze budou podle Sobotky jednou z priorit při sestavování rozpočtu pro rok 2018. Návrh rozpočtu má být hotov do konce září, volby budou v říjnu. Výdajové rámce kabinet pravidelně schvaluje na přelomu dubna a května.


O českých důchodech čtěte více:

Na penze a nemocenské se vybrala rekordní částka. Sociální systém je i přesto v mínusu

Dobrá zpráva pro penzisty. Schodek důchodového účtu klesl o polovinu

Ve třetím pilíři penzijního systému loni ubylo 107 tisíc lidí

Ilustrační foto


Ohodnoťte tento článek
Diskuze