Babiš označil schůzi Sněmovny za další pokus o svou "popravu" - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Babiš označil schůzi Sněmovny za další pokus o svou „popravu“

, čtk,
Babiš označil schůzi Sněmovny za další pokus o svou „popravu“
Zdroj: čtk

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš pokládá dnešní mimořádnou schůzi Sněmovny za další pokus o svoji „popravu v přímém přenosu“, kterou organizují tradiční politické strany. Mluvil o megakampani. Naopak podle předsedy klubu TOP 09 a Starostů Michala Kučery jde o souboj demokracie a oligarchie, přičemž Babiš musí odejít z veřejného života. Poslanci nemohou jen přihlížet, podotkl také šéf ODS Petr Fiala.

„Je tady další megakampaň proti mě. Cílem této kampaně je odstranění Babiše z politiky,“ řekl ministr financí. Schůzi vyvolaly opoziční ODS a TOP 09 kvůli nahrávkám, na kterých Babiš hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných na politické rivaly. Babiš označil odposlechy za nezákonné a zmanipulované. „Někdo tady páchá trestnou činnost na člena vlády a vy se radujete,“ konstatoval Babiš. Varoval ostatní, že sledování nebo nasazování agentů provokatérů může potkat i je.

„Je to souboj o budoucnost této země,“ zdůraznil k nynější politické situaci Babiš, kterého premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl odvolat z vlády. Prezident Miloš Zeman zatím s tímto krokem otálí, poukazuje na to, že musí být nejprve vypovězena koaliční smlouva. „Chápu, že ústava je víc než koaliční smlouva, ale proč jsme ji podepisovali?“ tázal se Babiš.


Sobotka chce na Zemana podat kompetenční žalobu

 Ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka


Tvrdí, že má svou politickou kariéru čistou a soudí, že ohrožuje politický systém, který podle něho politici budovali v Česku 26 let. „Takže zavřít Babiše, nemá být v politice, to je ten cíl,“ zopakoval. Opět také řekl, že nerezignuje, protože pro to nevidí důvod.

Vrátil se i k pochybám o založení a budování skupiny Agrofert, kterou v únoru převedl do svěřenského fondu. „Jak vám to mám vysvětlovat, když tomu nerozumíte,“ uvedl.

Kučera řekl, že zemi přivedl do krize Babiš zneužitím moci. „Ohýbána je morálka, jsou tady ohýbány zákony, je tady ohýbána dokonce i samotná ústava. Prezidentu republiky je milejší návštěva komunistické Číny než zajištění politické stability ve vlastní zemi a ministru financí krytí jeho daňových podvodů před prosperitou celé společnosti,“ řekl. Východiskem podle něho je odvolání Babiše z vlády a jeho odchod z veřejného života.

Fiala označil nahrávky s Babišem za velmi závažné, jejich obsah není možné podle předsedy ODS ignorovat. Podotkl, že klíčový člen vlády ovlivňoval média a měl zřejmě přístup k policejním spisům. „Je potřeba, abychom jako členové Parlamentu zaujali jasné stanovisko,“ zdůraznil Fiala.

O vládní krizi dále čtěte:

Lidovci: Česku by prospělo, kdyby Zeman do Číny nejezdil

Bělobrádek: Žádná strana nechce vypovědět koaliční smlouvu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze