Babiš odmítá bankovní daň. Znejistěla by podle něj trh a poškodila všechny občany - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Babiš odmítá bankovní daň. Znejistěla by podle něj trh a poškodila všechny občany

, čtk,
Babiš odmítá bankovní daň. Znejistěla by podle něj trh a poškodila všechny občany
Zdroj: čtk

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá zavedení speciální daně pro banky. Podle něj by znejistěla celé podnikatelské prostředí a poškodila všechny občany. O zavedení bankovní daně hovořila v minulých dnech ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. Pokud se na tom nedohodne s ANO, hodlá sociální demokracie zavedení sektorové bankovní daně navrhnout sama, uvedla Maláčová.

Babiš o tom chce mluvit s ČSSD na koaliční radě. „Máme dnes jednání a my si to vyříkáme,“ řekl. Dodal, že v koaliční smlouvě ani programovém prohlášení vlády zavedení bankovní daně není. „Zavedení bankovní daně je poškození všech občanů, i vás, všech nás tady, těžší přístup k penězům, hypotékám … Je to vlastně znejistění celého podnikatelského prostředí,“ dodal.

„Myslím, že bychom se neměli plazit před bankami. Návrh bankovní daně máme připraven a předložíme, pokud se nedohodneme v koalici,“ uvedla ministryně. Podle ní banky v Česku mají rekordní zisky v porovnání s ostatními státy, za letošní první pololetí to bylo 45 miliard korun.

Mělo by Česko zavést bankovní daň?

Sektorové bankovní daně existují podle České bankovní asociace v 15 zemích EU. Zavedeny byly převážně jako reakce na finanční a ekonomickou krizi v letech 2010 až 2013. Dvě země zavedly daň později, Polsko v roce 2016 a Rumunsko ve snaze o snížení rozpočtového schodku od roku 2019. Naopak Finsko daň zrušilo v roce 2015 a další země ji snížily. Rakousko nejen snížilo celkový výnos daně, ale také upravilo základ pro její výpočet daně. Sazbu daně snižovali i na Slovensku. K radikálnímu snižování bankovní daně přistoupila v posledních dvou letech i vláda v Maďarsku.

Čtěte komentář: Národní rozvojový fond, co je to za zvíře?

Makrooko Miroslava Zámečníka

Čtěte také:

České banky jsou v regionu nejstabilnější, celý sektor roste

Banky přislíbily sedm miliard do rozvojového fondu. Investiční potenciál je pětinásobný

ČSSD navrhuje bankovní daň jako odvod z aktiv. Očekává výnos 14 miliard ročně

Daňové reformy jsou permanentně mimo mísu

Maláčová navrhne hnutí ANO bankovní daň. Na klienty ji nepřenesou, tvrdí