Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak se stát profesionálním rozhodcem či mediátorem

Studium manažerských programů MBA a LL.M. zaměřených na oblasti financí, řízení podniku…

Protext Video: Konference CyberCon Brno 2019

Moderní technologie jako nástroj vládnutí, sociální inženýrství, novinky z oblasti…

Pronajaté auto vás může vyjít levněji než vlastní

Dvě třetiny Čechů si pořizují vozy maximálně za 200 000 korun. Volí tedy často starší…

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Autor: čtk

Babiš: Česko by nemělo přijímat euro ani se více integrovat v EU

Jan Novotný 14. dubna 2017, 06:00  -  Jan Novotný
Andrej Babiš
Andrej Babiš
Autor: čtk
14. dubna 2017, 06:00

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítá přijetí eura a jakékoliv další sbližování v rámci EU. Bude prosazovat vícerychlostní model Evropy, v níž by Češi mohli zůstat na okraji.

Vůdce ANO a kandidát na budoucího premiéra země bude prosazovat volnější spolupráci s ostatními členy Evropské unie. Odmítá přijetí evropské měny i jakoukoli jinou těsnější evropskou integraci. Tím by Česko odsunul z hlavního evropského proudu na jeho okraj.

„Já nechci euro. Chci, abychom si zachovali korunu, a mohli tak zásadním způsobem ovlivnit ekonomiku, pokud bude nějaký problém. Ani jakékoli další integrace bych určitě nechtěl,“ říká Babiš rezolutně v rozhovoru pro týdeník Euro. Bližší integraci s evropskými státy zavrhuje navzdory tomu, že jeho hnutí patří v Evropském parlamentu k liberální frakci ALDE, která prosazuje pravý opak.

Babišovi by také vůbec nevadilo, kdyby Česko po roce 2020 přišlo o značnou část evropských dotací. Přestože je naše ekonomika na tomto „zlatém bruselském dešti“ do velké míry závislá. Evropské peníze tvořily v posledních deseti letech minimálně třetinu všech vládních investic a na ročním HDP se podílely zhruba dvěma procenty. Babiše ale rozčilují především sociální fondy, jejichž prostřednictvím Brusel v Česku financuje třeba rekvalifikace a školení pro nezaměstnané.

Jaké jsou české priority při vyjednávání o brexitu?

Nejdůležitější je pro nás samozřejmě obchod. A pak hned pozice našich lidí, kteří pracují ve Velké Británii – téměř 40 tisíc – aby měli dobré postavení, aby se jim nezměnilo. Mluvil jsem s britskou velvyslankyní v Praze a ujistila mě, že na ty, kteří už tam jsou, nebude mít brexit žádný dopad. Dotkne se jen těch, kteří si v budoucnu požádají za nových pravidel třeba o pracovní povolení. Já mám větší obavu o to, jak to celé EU vyjedná. Ta debata bude hodně o penězích. Velká Británie byla čistým plátcem. Někteří další čistí plátci jako Dánsko nebo Nizozemsko už se teď ozývají s tím, že nebudou platiti víc místo Velké Británie.

Je podle vás reálné, že by se Česká republika kvůli brexitu a svému hospodářskému sbližování se západními státy stala čistým plátcem do evropského rozpočtu?

Určitě ne. Ani po roce 2020. Otázka je, jestli ty peníze, které dostáváme, mají smysl. Pro mě nemají smysl hlavně ty měkké programy. Paní Marksová (ministryně práce a sociálních věcí – pozn. red.) dostala na roky 2014-2020 57 miliard, neuvěřitelnou sumu například na rekvalifikace. Nevím, koho budeme školit a rekvalifikovat, když úřady práce nemají koho nabízet, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Přitom to musíme spolufinancovat z českých peněz. Je škoda, že nemáme větší vliv na to, kam ty peníze použijeme. Potřebujeme je směřovat hlavně na hmotné investice. Máme obrovský investiční deficit.

Česko, EU a peníze:

Vývoj příjmů z rozpočtu a odvodů do rozpočtu EU v letech 2014-2016 ( Autor: MFČR )

Zdroj: Ministerstvo financí

Měla by Česká republika po brexitu zvýšit svůj příspěvek do evropského rozpočtu tak, aby se pokud možno nesnížil objem prostředků, které čerpáme ze strukturálních fondů?

Kdybychom snížili objem peněz na různá školení a všechny ty měkké programy, tak mně to vadit nebude. O to méně vydáme do evropského rozpočtu. Pro mě jsou nejlepší kombinací evropské a soukromé peníze. Je to otázka vyjednávání. Před pár dny jsem jednal s norským ministrem pro EU o struktuře norských fondů, která se mi taky moc nelíbí. Zajímá mě kulturní dědictví. Na jeho opravy nemáme dostatek peněz. Právě norské fondy by nám mohly pomoci.

Šéf Evropské komise Jean Claude Juncker představil v takzvané bílé knize pět variant budoucího vývoje EU. Která z těch variant je pro vás nejpřijatelnější?

Evropa zatím nedosáhla cíle čtyř hlavních svobod. Mluvíme o Schengenu, který ale nefunguje v celé EU. Chorvatsko není v Schengenu, Řecko zase je. Volný pohyb zboží také zcela nefunguje, naši dopravci mají neustále problémy.

Měly by se podle vás některé kompetence vrátit na národní úroveň?

Samozřejmě. Já bojuji už dva a půl roku za naši kompetenci, co se týče reverse charge. Ta pozice komise je moc dominantní. Větší váhu v rozhodování by měly mít členské státy. Ty by si měly vybrat, jestli se chtějí k nějakému projektu přidat, nebo ne.


Babišův názor není v souladu s oficiální českou pozicí:

Brexit nesmí ohrozit evropskou integraci, shodli se čeští lídři


Takže je vám blízká varianta vícerychlostní Evropy?

Určitě. Měli bychom mít tu volbu integrovat se někde více, někde méně.

Měli bychom směřovat spíše ke tvrdému jádru evropské integrace?

Ať si jednotlivé členské státy samy řeknou, na kterých evropských projektech chtějí participovat a na kterých ne. Být v tvrdém jádru je takové klišé. Co to je? My jsme hodně navázaní na Německo, musíme mít dobré vztahy s okolními státy. Je to hlavně o lidech, prosím vás. Když nemluvíte anglicky, tak to v Evropě s tlumočníkem prostě nedáte.

Tvrdé jádro států se bude sbližovat například v otázce obranné unie, migrační politiky. Podporujete bližší integraci v těchto oblastech?

Já nechci mít migrační politiku s Francií nebo Německem. My chceme mít svoji migrační politiku úplně jinou než ostatní státy. My sami si musíme rozhodovat o tom, kdo tady bude pracovat, komu poskytneme humanitární pomoc. Každý stát má nějaké zájmy, my musíme bojovat za české národní zájmy. My nechceme mít ten multikulturní model. Já ani nechci euro. Chci, abychom si zachovali korunu, a mohli tak zásadním způsobem ovlivnit ekonomiku, pokud bude nějaký problém. Jakékoliv další integrace bych určitě nechtěl.

Dále čtěte:

Babišův moravský trumf: do Sněmovny míří miliardář Juříček

Babišovi hrozí pokuta. V majetkovém přiznání má nesrovnalosti

Rezort financí zhoršil prognózu vývoje ekonomiky. Ovlivní ji brexit i volby ve FranciiČtěte také

Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Silvana Jirotková

Náměstkyně ministra průmyslu Jirotková: Pro startupy a inovace chystáme šest miliard korun

Stát chystá rozsáhlejší podporu začínajícím inovativním firmám. V nadcházejícím školním…

před 2 hodinami

 Výkonnost těžebního průmyslu v Kosovu klesla po válce na pětinu dřívějších hodnot, stát se nyní snaží odvětví vrátit sílu

Jihozápadní Balkán: šest adeptů pro Evropskou unii

Směr hospodářství šestice zemí jihozápadního Balkánu má v současnosti jeden společný…

před 2 hodinami

 Miliardáři

Miliardáři v Česku: Babiš už není ani druhý

Pořadí nejbohatších Čechů a Slováků se letos výrazně proměnilo. Za Kellnerem následují…

22. září 2019

Události  Sucho - ilustrační foto

Temná vize: civilizace nepřežije rok 2050

Třetina planety přeměněná v poušť, masová migrace, jaderná válka. Australský think tank…

22. září 2019

 Obyvatelé Hongkongu přikládají pod kotel

Vyhrocené demonstrace: v Hongkongu vzplály barikády

Hořící barikády, zápalné lahve, dlažební kostky, slzný plyn, vodní děla. Takový obrázek…

22. září 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
V sobotu je sv. Václava! Obchody zůstanou zavřené
Jak založit PayPal, jak přes něj platit a jak poslat peníze někomu jinému?
Kdy může pojišťovna požadovat přirážku ke zdravotnímu pojištění?
Jak vylepšit životopis, abyste zaujali
9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění
Auta
Premiéry z autosalónů: v nabídce Mototechny už za pár měsíců
Toyota Land Cruiser kraluje terénu už skoro 70 let. Na počátku byl zabavený Jeep
Galerie: Jak se v Sovětském svazu přepravovala auta tam, kam nevedly koleje
Galerie: 12 přestaveb Hondy CB1000R připomíná 50. výročí řadového čtyřválce
Připraven na zimní sezónu: Obytný Kamaz má saunu i nádrž na vodku
Hry pro příležitostné hráče