Až na dno. Venezuela dostala od pandemie poslední ránu z milosti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Až na dno. Venezuela dostala od pandemie poslední ránu z milosti

,
Až na dno. Venezuela dostala od pandemie poslední ránu z milosti
Zdroj: Shutterstock

Venezuelský diktátor Nicolás Maduro zkusil dát veřejnosti před blížícími se parlamentními volbami úplatek. Jeho vláda minulý týden slíbila, že omilostní víc než stovku příslušníků opozice, kteří jsou ve vězení nebo utekli do exilu.

Podobný tah použil Maduro v minulosti už několikrát během protivládních demonstrací, když chtěl uchlácholit obyvatele. Tentokrát je pardon pro opozičníky vnímán jako gesto před volbami plánovanými na 6. prosince.

K jejich bojkotu totiž veřejnost vyzval opoziční vůdce a Spojenými státy podporovaný dočasný prezident země Juan Guaidó. Podle něj vláda neumožňuje před volbami férovou politickou soutěž. Totéž si podle nedávného průzkumu myslí plných 75 procent voličů.

Ministr komunikace Jorge Rodríguez představil seznam 110 omilostněných opozičníků s jemnou rétorikou. „Záměr vlády je národní usmíření a jednota proto, aby se politická témata vyřešila mírumilovně a volební cestou,“ řekl ministr. Jeden z dotčených zákonodárců, Americo De Grazia, který je na útěku v exilu, ale podstatně příměji shrnul na svém twitteru názor, který sdílí zřejmě většina opozice. „Maduro není náš prezident a já nejsem zločinec. Jestli chcete přispět k míru ve Venezuele, omilostněte zemi od téhle autokracie,“ vzkázal Madurovi.

List The Guardian připomíná, že na seznamu pardonovaných jsou zajímavá jména. Třeba opoziční poslanec Freddy Guevara, který musel žít dva roky v azylu na chilské ambasádě v Caracasu. Seznam obsahuje také dva uvězněné poslance Gilbera Cara a Renza Prieta. Vláda ale neuvedla přesnou formu omilostnění. Na seznamu chybí perzekvovaní hlavní lídři opozice, jako je poslanec Julio Borges, který musel před Madurovým režimem utéct do sousední Kolumbie.

Ekonomika mizí před očima

Pár propuštěných…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?