Ať nás soudí historie, hájí Alena Schillerová rekordní rozpočtové manko - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ať nás soudí historie, hájí Alena Schillerová rekordní rozpočtové manko

,
Ať nás soudí historie, hájí Alena Schillerová rekordní rozpočtové manko
Zdroj: Michael Tomeš/Euro

Některé výdaje s pandemií nezmizí. Zůstanou v rozpočtu natrvalo a musíme se spoléhat na celou řadu faktorů, které nám s tím potom pomohou, přiznává ministryně financí Alena Schillerová.

Na rozhovor pro týdeník Euro o rozpočtových peripetiích českého státu si Alena Schillerová, vicepremiérka a ministryně financí, hledala čas velmi dlouho. Rychlý vývoj pandemie neustále přepisoval její program. Napočtvrté se to nakonec přece povedlo. Ministryně přišla jako vždy pečlivě upravená (barva roušky v barvě šatů), pozitivně naladěna, ochotna donekonečna empaticky, až mateřsky vysvětlovat, že svou práci dělá s pokorou, zodpovědně a také dobře.

Schillerová není žádný teoretický ekonom, jednu věc jí je ale třeba přiznat. Velmi dobře zvládá politickou prezentaci toho, co dělá, ať už si o správnosti, pravdivosti a relevantnosti jejího konání myslíme cokoliv. V televizních debatách pak svým obyčejným polopatickým způsobem ve stylu hodné, ale velmi zaujaté tety dokáže zastínit i akademické diskutéry, kteří se někdy jen obtížně překládají do lidovějšího jazyka.

Klasik mediálních studií Marshall McLuhan by řekl, že svým nekonečným proudem slov ministryně ohřívá studené televizní médium, které si jinak žádá doplňující aktivitu a rozvíjející přemýšlení. Vicepremiérka dá všechno najednou a je jasno.

I proto je Schillerová pro Andreje Babiše dnes nepostradatelná. Je vykladačkou, které rozumí každý. Nenápadný politický talent, jenž intuitivně cítí, že politika je především umění přemlouvání, pořád dokola a znovu a zas mluvit a mluvit. Učinit slabší promluvu, slabší logos silnějším, říkali starořečtí sofisté. Být výmluvný, přičemž je tak trochu jedno, jak a čím. A kde je vlastně pravda.

Bojíte se, paní ministryně?

Ne, nebojím.

Ani o zdraví?

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?