Archiváři zpřístupnili další svazky Státní bezpečnosti, badatelé se ale musí registrovat - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Archiváři zpřístupnili další svazky Státní bezpečnosti, badatelé se ale musí registrovat

, čtk,
Archiváři zpřístupnili další svazky Státní bezpečnosti, badatelé se ale musí registrovat
Zdroj: Profimedia.cz

Archiv bezpečnostních složek dnes zpřístupnil další část digitalizovaných dokumentů bývalé Státní bezpečnosti (StB). Jde o téměř 1,65 milionu oskenovaných stran, které se týkají tajných spolupracovníků StB. Celkem se nyní badatelé dostanou na dálku k téměř 4,7 milionu skenů.

Novým přírůstkem mezi dálkově přístupnými materiály jsou dokumenty ze Svazků tajných spolupracovníků, tedy i agentů. „Jedná se o tu část sbírky, jejíž papírové originály StB nechala převést na tzv. mikrofiše – tedy fotografické zmenšeniny – a uložila je v této podobě,“ uvedl archiv v tiskové zprávě.

Digitalizované jsou svazky uchovávané od počátku v Praze, naopak ty, které se týkají spolupracovníků z jiných krajů a původně byly archivované mimo Prahu, na digitalizaci teprve čekají. Zájemci je mohou vidět jen při osobní návštěvě. Týká se to svazků archivovaných v minulosti v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě.


Přečtěte si o průhledné vlastnické struktuře uchazečů o státní zakázky na Slovensku:

Slovensko, náš vzor. Tamní veřejný rejstřík na rozdíl od českého slouží svému účelu

 Juraj Široký byl nucen přiznat se k třetinovému vlastnictví Váhostavu.


Ředitelka archivu Světlana Ptáčníková s odvoláním na dřívější stanovisko Ústavního soudu upozornila, že uvedení určité osoby jako agenta nemusí znamenat, že tento člověk s StB vědomě spolupracoval. „Pochopitelně byla spousta agentů, kteří spolupracovali dobrovolně a byli velmi výkonní, ale osudy lidí nejsou černobílé. K tomu, abychom někoho mohli soudit, musíme znát všechny okolnosti,“ uvedla. Badatelé, kteří se k příslušným dokumentům dostanou, by proto měli být obezřetní ve svých závěrech nebo v tom, zda získané informace zveřejnit, dodala.

Vzdálený přístup jen po předchozí návštěvě archivu

Samotné dálkové zpřístupnění materiálů, které dělá archiv, není totéž, co jejich zveřejnění, a odpovědnost za zveřejnění tak leží na bedrech badatele. Lidé, kteří mají zájem si digitalizované materiály prohlédnout, se k nim sice dostanou přes internet, podmínkou je ale předchozí registrace při osobní návštěvě některé z poboček archivu.

Kromě svazků tajných spolupracovníků archiv digitalizoval část dokumentů z právního odboru Federálního ministerstva vnitra. Tato část fondu obsahuje například informace ke zřízení Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti, k převodu Pohraniční stráže pod vnitro, k poněmčení lidických dětí a další písemnosti.

Dálkový přístup k digitalizovaným dokumentům je možný od prvního čtvrtletí loňského roku. Archiváři postupně zpřístupňují další materiály, řídí se i zájmem badatelů. Poslední velké rozšíření uskutečnili v červnu, kdy do tzv. eBadatelny zařadili digitalizované části Svazků kontrarozvědného rozpracování.

Přečtěte si také:

O Burešovi jasno do voleb. Slovenský soud rozhodne ohledně Babiše a StB 12. října

Esej: Na Hradě se každý zblázní. Českým prezidentům překáží ústava


Ohodnoťte tento článek
Diskuze