Antimonopolní fraška. Nový šéf ÚOHS byl vybrán v netransparentní soutěži - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Antimonopolní fraška. Nový šéf ÚOHS byl vybrán v netransparentní soutěži

,
Antimonopolní fraška. Nový šéf ÚOHS byl vybrán v netransparentní soutěži
Zdroj: profit

Netransparentní soutěž vynesla na post šéfa ÚOHS Petra Mlsnu. Jaké změny chystá?

Vítězství náměstka ministra vnitra pro legislativu Petra Mlsny ve výběrovém řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je paradoxem. Mlsna ve své koncepci, se kterou otevřenou soutěž vyhrál a kterou má týdeník Euro k dispozici, slibuje transparentnost téměř na všech frontách.

„ÚOHS se musí otevřít veřejnosti a být otevřený nejenom z hlediska rozhodovací činnosti, ale i vůči kritice zvnějšku,“ tvrdí Mlsna hned v úvodu. Dále navrhuje, aby jména všech představených, tedy nejvyšších úředníků úřadu, byla uvedena na webu a nebyla tak před veřejností tajena jako dosud. Dalším Mlsnovým cílem je zlepšení komunikace s veřejností, státní správou i neziskovým sektorem.

V kontrastu s plánovaným otevíráním nejdůležitějšího ekonomického úřadu v zemi veřejnosti je celý průběh výběrového řízení. Byli utajeni jeho účastníci, kritéria výběru vítěze, hodnocení všech kandidátů a jejich koncepce. Nelze tak ověřit, zda vítěz skutečně „splnil veškeré podmínky a požadavky výběrového řízení“, jak konstatovala výběrová komise složená z místopředsedkyně vládního Výboru pro personální nominace Yvony Charouzdové, ředitele odboru práva veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj Vlastimila Fidlera a státního tajemníka ministerstva vnitra Josefa Postráneckého.

„Vedle prokázání odborné znalosti problematik spadajících do kompetence ÚOHS, včetně právních předpisů a jejich odpovídající schopnosti interpretace (mimo jiné podle smyslu a účelu těchto předpisů), byla výběrovou komisí hodnocena koncepce, která měla systematickou strukturu, byla orientována na cíl, byla dostatečně konkrétní a jasně zahrnující dílčí cíle, které by uchazeč v pozici předsedy ÚOHS prosazoval. Výběrová komise dále vyzdvihuje konkrétně definovaný cíl spolupráce…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?