Anexe Krymu byla v pořádku, trvá na svém Le Penová - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Anexe Krymu byla v pořádku, trvá na svém Le Penová

,
Anexe Krymu byla v pořádku, trvá na svém Le Penová
Zdroj: čtk

Šéfka krajně pravicové francouzské Národní Fronty Marine Le Penová se v rozhovoru s francouzským kanálem BFM TV otevřeně postavila na stranu Ruska ve věci Západem odsuzované anexe krymského poloostrova. V případě, že vyhraje prezidentské volby, hodlá s Ruskem podle svých slov úzce spolupracovat.

„Zcela nesouhlasím s tím, že se jednalo o nezákonnou anexi,“ uvedla Le Penová v rozhovoru s novináři s tím, že na poloostrově se konalo referendum a jeho obyvatelé vyjádřili přání stát se součástí Ruské Federace.

Ruské vojenské jednotky se na krymském poloostrově objevily v únoru 2014, zprvu v neoznačených uniformách. O měsíc později pak Kreml na Krymu uskutečnil referendum, podle jehož výsledků se pro připojení k Rusku vyslovilo 95 procent obyvatel černomořského poloostrova.


Přečtěte si, jaké ambice má na válkou zmítané Ukrajině bývalý gruzínský prezident Saakašvili:

Vzpoura Porošenkova muže? Saakašvili chce očistit Ukrajinu

Bývalý gruzínský prezident a exgubernátor Oděssy Michail Saakašvili během tiskové konference v Kyjevě.


Západ výsledky referenda odmítl uznat a v reakci na ruskou vojenskou přítomnost na poloostrově na Moskvu uvalil ekonomické sankce, které trvají do teď.

Na otázku, zda vidí Krym jako součást Ruska, odpověděla Le Penová kladně. „Nevidím žádné důvody, proč bych výsledky referenda měla zpochybňovat,“ doplnila Le Penová, která podle svých slov chce, vyhraje-li dubnové prezidentské volby, s ruským prezidentem Putinem „úzce spolupracovat“.

Není to přitom poprvé, co slova některého z francouzských politiků ohledně krymského poloostrova budí kontroverzi. Výsledek krymského referenda již dříve verbálně uznal i bývalý ministr dopravy Thierry Mariani, podle kterého odráželo „vůli jeho obyvatel“.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze