Americký ministr spravedlnosti obviňuje domácí firmy i Hollywood z podlézání Číně - Euro.cz

Přihlášení

Americký ministr spravedlnosti obviňuje domácí firmy i Hollywood z podlézání Číně

,
Americký ministr spravedlnosti obviňuje domácí firmy i Hollywood z podlézání Číně
Zdroj: Profimedia.cz

Americký ministr spravedlnosti William Barr se opět opřel do Číny. Tentokrát kritizoval velké americké technologické firmy a také Hollywood, že kolaborují s komunistickou zemí.

Společnosti jako Google, ale i Microsoft, Yahoo či Apple jsou až příliš vstřícné a náchylné ke kolaborování s Čínou. Hollywoodská studia se zase až příliš často uchylují k cenzuře jen proto, aby se dostaly na velký čínský trh. Barr takto promluvil před pár dny v muzeu Geralda Forda v Michiganu. Čína prý provádí „ekonomický blitzkrieg“.

„Obávám se, že zakladatel společnosti pan Walt Disney by se divil, kam se jeho firma dostala,“ prohlásil ministr. Barr uvedl, že společnost Disney ještě v roce 1997 tlaku Číny odolal a uvedla film Kundun o Dalajlamovi. Později se za něj ale Číně musela omluvit.

Ministr zmínil, že zatímco Čína uvažuje v dekádách a stoletích a pomalu míří za svými cíli, americké firmy vidí nejdále na příští fiskální kvartál. A stávají se tak vlastně spolupachateli. „Ani iPhony by se prý tak dobře neprodávaly v Číně, kdyby i tam byly odolné vůči průnikům tajných služeb a vlády,“ tvrdí.

Barr ale také uvedl, že po zavedení nového zákona mířícího proti obyvatelům Hong Kongu se několik firem postavilo proti a dočasně přestalo poskytovat čínské straně uživatelská data na vyžádání. „Pokud budou v tomto firmy jednotné, bude to dobrý příklad ostatním technologickým společnostem, jak jednat s diktaturou,“ uzavřel ministr.

Článek vyšel na webu Cnews.cz

Zdroj: Reuters