Američané si stěžují na Čínu. Kvůli podpoře hliníkáren - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Američané si stěžují na Čínu. Kvůli podpoře hliníkáren

, čtk,
Američané si stěžují na Čínu. Kvůli podpoře hliníkáren
Zdroj: Profimedia.cz

Spojené státy podaly na Čínu ke Světové obchodní organizaci (WTO) stížnost za subvencování odvětví výroby hliníku. Úřad obchodního zmocněnce USA dnes oznámil, že Peking uměle zvyšuje svůj podíl na světovém trhu hliníku pomocí státem řízených levných úvěrů a subvencované energie.

Stížnost uvádí, že praktiky na podporu výroby hliníku v Číně porušují pravidla WTO pro subvence a způsobují „závažnou újmu“ ostatním členům organizace.

Dnešní krok Spojených států zřejmě dál zvýší obchodní napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami v době, kdy nově zvolený prezident Donald Trump si jako jednu z hlavních priorit určil snížení obchodního deficitu USA s Čínou.

„Čína poskytuje svému hliníkárenství nekalou výhodu prostřednictvím úvěrů pod cenou a nelegálních vládních subvencí,“ uvedl prezident Barack Obama ve sdělení, které doprovázelo oznámení úřadu. „Takováto opatření znevýhodňují americké výrobce a přispívají ke globálnímu přesycení trhu v sektorech hliníku, oceli a dalších,“ dodal podle agentury Reuters americký prezident.


Některými kroky by Trump mohl Číně i pomoci. Čtěte:

Odstoupením od obchodních dohod Trump pomůže Číně

Donald Trump

Úřad obchodního zmocněnce uvedl, že kapacita výroby hliníku v Číně se v letech 2007 až 2015 více než zdvojnásobila, přičemž světové ceny tohoto kovu klesly o 46 procent. Čína se nyní na světové produkci hliníku podílí více než polovinou.

Výroba primárního hliníku v USA mezitím klesla o 37 procent, třebaže spotřeba tohoto kovu se v USA zvýšila. Od roku 2011 ukončilo produkci devět ze 14 amerických hliníkáren a jen jedna ze zbylých nyní využívá plně svých kapacit, uvedl úřad.

Dnešní stížnost je šestnáctá, kterou Obamova administrativa za osm let působení podala u WTO proti Číně. Peking a Washington se nyní podle pravidel WTO budou pokoušet urovnat spor konzultacemi, v případě nezdaru mohou USA podat návrh na jeho řešení u rozhodčího panelu WTO.

Přečtěte si o „boji“ o ocel:

Čína obrací. Slíbila USA, že omezí výrobu oceli

Tvrdý direkt. USA brutálně zvýšily clo na čínskou ocel

Ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze