Aktivní hibernace. Centrální banky připravují ekonomiku na návrat k normálu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Aktivní hibernace. Centrální banky připravují ekonomiku na návrat k normálu

,
Aktivní hibernace. Centrální banky připravují ekonomiku na návrat k normálu
Zdroj: ČTK

Dosavadní kroky vlády a centrální banky jsou spíše improvizací než faktickým řešením současné krize.

Když je s ekonomikou zle, oči lidí se s nadějí otáčejí k vládám a centrálním bankám, které jsme si zřídili mimo jiné proto, aby udržovaly finanční a hospodářskou stabilitu. Krize způsobená pandemií nového druhu koronaviru není výjimkou, problém je, že nikdo neví, co přesně v takové krizi dělat. Není to primárně krize ekonomická, finanční, peněz se zdá být dost, a tak i centrální banky a vlády spíše improvizují a zkoušejí připravit prostředí pro chvíli, kdy virus přestane být nebezpečím a věci se vrátí k relativně známému normálu.

„My v tuto chvíli nemáme žádnou ucelenou prognózu, není to technicky možné. Je ovšem zřejmé, že dojde k razantnímu útlumu ekonomiky. Říci, jestli klesne k nulovému růstu, nebo dokonce do záporu, je velmi obtížné, ale s každým dnem mimořádné situace narůstá pravděpodobnost horšího scénáře,“ řekl před dvěma týdny guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok, když oznamoval snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Ještě tři dny předtím spolu s premiérem tvrdil, že svou měnovou pozici ČNB nemění, protože k tomu není důvod a riziko růstu inflace zůstává vysoké.

Minulý týden se už mluvilo o propadu ekonomiky o pět procentních bodů a centrální banka na základě rychlé vládní novely, kterou schválil parlament, dostala povolení k výrazně širšímu, a tedy i riskantnějšímu obchodování na trzích. Mimo jiné i možnost nakupovat státní dluhopisy od komerčních bank a jiných institucí, aby zajistila dostatek peněz na hrazení schodku státního rozpočtu. Jeho odhad kabinet zvýšil na pětinásobek dosavadní částky, tedy na 200 miliard…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?