A zase ti ruští hackeři. Šířením fake news měli způsobit i katarskou krizi - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

A zase ti ruští hackeři. Šířením fake news měli způsobit i katarskou krizi

, čtk,
A zase ti ruští hackeři. Šířením fake news měli způsobit i katarskou krizi
Zdroj: Profimedia.cz

Představitelé amerických tajných služeb jsou přesvědčeni, že ruští hackeři rozšířili falešné zprávy, které vedly k tomu, že Saúdská Arábie a některé další arabské země přerušily diplomatické vztahy s Katarem. Uvedla to zpravodajská stanice CNN. Cílem Ruska podle americké rozvědky zřejmě bylo vyvolat neshody mezi USA a jejich spojenci. Kreml to v reakci odmítl s tím, že o pirátském útoku proti Kataru nejsou žádné důkazy.

Stávající roztržka mezi blízkovýchodními ropnými velmocemi vznikla poté, co se v květnu na stránkách katarské oficiální tiskové agentury objevila kontroverzní prohlášení, která prý pronesl vládnoucí emír šajch Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání. Ten údajně vyjádřil pochopení pro palestinské radikální hnutí Hamas a libanonské radikální hnutí Hizballáh a řekl, že Írán je „islámská velmoc, kterou nelze ignorovat a ke které není rozumné se chovat nepřátelsky“. Katar následně oznámil, že stránky jeho tiskové agentury napadli hackeři.

V pondělí pak Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a některé další státy přerušily s Katarem diplomatické vztahy. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické a sektářské skupiny, jako je Islámský stát, Al-Káida a Muslimské bratrstvo, a šíří prostřednictvím médií jejich ideologii. Katar podle nich rovněž financuje radikální skupiny napojené na šíitský Írán, který je regionálním rivalem sunnitské Saúdské Arábie. Zmíněné země rovněž sdělily, že přerušují pozemní, letecké i námořní spojení s Katarem.


Zásluhy za katarskou krizi si už přivlastnil Trump. Čtěte více

Donald Trump a král Salmán


Experti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) navštívili Katar koncem května, aby údajný kybernetický útok prošetřili, napsal server CNN. Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání CNN řekl, že FBI hackerský útok a publikaci falešných zpráv potvrdil.

Kreml tato obvinění dnes odmítl s tím, že pro ně nejsou žádné důkazy. „Už nás unavuje reagovat na taková obvinění bez důkazů. Tato obvinění ve skutečnosti diskreditují ty, kdo je vznášejí,“ prohlásil podle agentury AFP poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro kybernetickou bezpečnost.

Vztahy s Katarem omezily i Jordánsko a Mauritánie
Jordánsko a Mauritánie se přidaly k Saúdské Arábii a dalším arabským zemím, které od pondělí Katar izolují, protože podle nich podporuje teroristické skupiny.

Jordánský Ammán kroky činí v zájmu regionální stability, koordinace politik arabských států a „ukončení krize v oblasti,“ sdělil mluvčí. AP nicméně připomněla, že Jordánsko získává významnou finanční pomoc od Rijádu.

Také mauritánská diplomacie dnes Katar obvinila ze spojení s teroristickými organizacemi. „Katar podporuje extremistické názory a rozsévá chaos v mnoha arabských zemích, z čehož pramení utrpení velkého množství lidí,“ konstatovalo ministerstvo zahraničí Mauritánie, která má rovněž silné vojenské a hospodářské svazky s ropnou velmocí Saúdskou Arábií.

Přečtěte si také:

Ruští hackeři prý napadli americký volební software. Kreml to popírá

WikiLeaks: CIA se při hackování umí vydávat za Rusy

Trump vrací úder: kvůli kontaktům s Rusy chce vyšetřovat dva demokraty