A zase. Obrana nesplnila cíl, v rozpočtu jí zůstalo několik miliard - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

A zase. Obrana nesplnila cíl, v rozpočtu jí zůstalo několik miliard

,
A zase. Obrana nesplnila cíl, v rozpočtu jí zůstalo několik miliard
Zdroj: čtk

I přes divokou nákupní horečku na konci loňského roku ministerstvo obrany nesplnilo svůj cíl. V roce 2019 nedokázalo utratit 2,8 miliardy korun.

Přestože premiér Andrej Babiš už předloni v únoru oznámil, že obrana „konečně“ musí začít utrácet celý svůj rozpočet, ani jeho třetí ministr obrany jej neposlechl. Z loňských celkových 71,1 miliardy zvládl Lubomír Metnar (za ANO) využít jen 68,3 miliardy.

Je Lubomír Metnar dobrým ministrem obrany?

Obrana si však s výsledkem nedělá příliš velkou hlavu. „Jsem přesvědčen, že v letošním roce může být výsledek ještě lepší. Efektivní čerpání přidělených finančních prostředků proto zůstává mou prioritou,“ reaguje Lubomír Metnar.

Loni neutracená částka je totiž v meziročním srovnání nejnižší. V roce 2018 nedokázala obrana ze svého rozpočtu využít 3,5 miliardy, o rok dříve 4,37 miliardy, v roce 2016 to bylo 4,05 miliardy a v roce 2015 resortu zbylo 4,1 miliardy korun. Po připočtení loni nevyužitých peněz bude letos obrana hospodařit se 78,1 miliardou korun.


Tucet je jen začátek: nových amerických helikoptér bude nad Českem více

 Vrtulník UH-1Y Venom


Nebýt narychlo uzavřených prosincových smluv, loňský výsledek mohl být citelně horší. Díky podpisům tak ještě do konce roku 2019 odešly na zahraniční účty první splátky nákupů – 868 milionů za izraelské radary MADR, 897 milionů za americké vrtulníky Bell či 350 milionů za nové letouny CASA.

Přečtěte si také:

Nábor nových vojáků drhne. Přesto ho povedou dva generálové

Komentář: Velké oči armády aneb Kde ti mladí jsou?

Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem

Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy

Náhradní řešení: obrana kupuje přilby za 435 milionů

Gripeny stárnou. Vláda řeší, zda je modernizovat, nebo pořídit nové