9 dní ošetřovného je málo, říkají lidovci a vyzývají Babišovu vládu k rychlé změně pravidel - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

9 dní ošetřovného je málo, říkají lidovci a vyzývají Babišovu vládu k rychlé změně pravidel

ČTK,
9 dní ošetřovného je málo, říkají lidovci a vyzývají Babišovu vládu k rychlé změně pravidel
Zdroj: čtk

Lidovci vyzvali v souvislosti s opatřeními proti šíření nákazy koronavirem nového typu vládu k rychlé změně omezení čerpání ošetřovného na devět kalendářních dní. Rodinám, které se starají o děti po zavření škol, vyprší příští čtvrtek. Nárok na ošetřovné upravuje zákon. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky jsou lidovci připraveni podpořit stav legislativní nouze tak, aby v nejbližších dnech Poslanecká sněmovna mohla schválit rychlou novelu. Chce také, aby na ošetřovné dosáhly i osoby samostatně výdělečně činné.

O uzavření základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol ode dneška na dobu neurčitou rozhodla v úterý Bezpečnostní rada státu. Čerpat ošetřovné na hlídaní školáků mohou rodiče dětí do deseti let. Potvrzení jim tentokrát nevystaví lékař, ale přímo škola. Ošetřovné činí 60 procent základu příjmu, člověk ale musí mít nemocenské pojištění. Dávka se pobírá nejdéle devět kalendářních dnů. Samoživitelům a samoživitelkám s potomky do 16 let se vyplácí až 16 dnů. Pokud by se lidé kvůli opatřením proti šíření koronaviru ocitli ve finanční tísni, mohou požádat podle ministryně Jany Maláčové (ČSSD) také o mimořádnou dávku. Ta činí až patnáctinásobek životního minima.

Podle Jurečky je možné prodloužit dobu čerpání ošetřovného v případě, že vláda změnu navrhne v „nejbližších hodinách nebo dnech“. Lidovci by přitom preferovali, aby změna byla vztažena na dobu platnosti mimořádného opatření bez přesného udání dnů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý hovořil o tom, že školy zůstanou zavřeny zřejmě dva týdny. Jeho náměstek Roman Prymula uvedl, že v případě zrhoršení epidemiologické situace děti do školy nepůjdou i měsíc.

Česko má k dnešnímu ránu 64 lidí s nákazou novým typem koronaviru.

Čtěte také:

Stát kvůli koronaviru zakazuje všechny akce nad sto lidí. Uzavírají se školy

Bezúročně a s odkladem splátek. Vláda schválila půjčky pro firmy postižené nákazou

Vláda zavádí kvůli koronaviru povinnou karanténu po návratu z Itálie. Při porušení hrozí pokuta až tři miliony

Ohodnoťte tento článek
Diskuze