Topíte, a přesto je v domě zima? Pomůže dotace na výměnu oken - Euro.cz

Přihlášení

Topíte, a přesto je v domě zima? Pomůže dotace na výměnu oken

,
Topíte, a přesto je v domě zima? Pomůže dotace na výměnu oken
Zdroj: iStockPhoto.com
Komerční sdělení

Díky výměně starých oken za nová můžete ročně ušetřit tisíce korun. Právě stará okna mají totiž na svědomí vyšší spotřebu energie, a to až o 25 %. Využijte možnosti státní dotace Nová zelená úsporám na výměnu oken a dveří a buďte v teple po celý rok. Poradíme vám, jak na to.

Proč vyměnit stará za nová?

Máte doma stará okna, kterými profukuje a která se neustále rosí? Pokud musíte topit od září do května, a i tak doma sedíte ve svetru, nastal čas na výměnu oken. Kromě toho, že vám bude doma hezky teplo, má výměna i mnohé další výhody:

 • Snížíte náklady na vytápění až o 25 %
 • Neuslyšíte hluk z ulice – nová okna mají výrazně lepší akustické vlastnosti
 • S okny se vám bude mnohem lépe manipulovat – kdo někdy kvůli mytí rozšroubovával a zase dával dohromady stará okna, ví, o čem mluvíme
 • Váš byt nebo dům získá na hodnotě – nová okna mohou hodnotu nemovitosti v případě prodeje navýšit o jednotky procent
 • Budete ve větším bezpečí – zvlášť pokud vsadíte třeba i na bezpečnostní folii
 • Okna se nebudou (tolik) rosit a snížíte riziko plísní

Nová zelená úsporám: Využít ji můžete i na výměnu oken

Dotační program Nová zelená úsporám se snaží o zvýšení energetické účinnosti budov a tím o zlepšení kvality ovzduší. Čím méně budeme topit a čím bude způsob vytápění ekologičtější, tím méně skleníkových plynů bude vznikat.

Program je určený těm, kdo chtějí snížit energetickou náročnost svého bydlení (tedy domu, či bytu) například výměnou oken, zateplením nebo instalací obnovitelných zdrojů energie. Výše podpory se pohybuje od 500 Kč do 3800 Kč za metr čtvereční nově/lépe zateplené plochy – a roste úměrně tomu, kolik úsporných opatření provedete. Pokud tedy výměnu oken spojíte i se zateplením domu, bude dotace vyšší. Další finance pak můžete získat, pokud výměnu oken spojíte například i s výměnou kotle – pak máte nárok na dotační bonus za kombinaci s tzv. kotlíkovou dotací.

Teplo může okny utíkat nejen v případě, že větráte. Skrze stará okna vám ročně může utéct až několik tisíc korun.

Jak získat dotaci na výměnu oken?

Nenechte se zaskočit kroky, které je potřeba k získání dotace podniknout.  Žádost o dotační program Nová zelená úsporám nepatří k nejjednodušším, ale návod na stránkách Státního fondu životního prostředí ČR vás celým procesem poměrně jasně provede:

 1. Nejděte si projektanta a energetického specialistu: Než se pustíte do prací, najděte si projektanta, který je oprávněný vypracovat posudek a energetické zhodnocení projektu. Toto je nezbytné, abyste o dotaci mohli požádat.
 2. Připravte si potřebné dokumenty: K žádosti o dotaci musíte připojit už zmíněný odborný posudek, který vyhodnotí výši případných úspor, a takzvaný krycí list technických parametrů výměny oken.
 3. Vyplňte a odešlete žádost: Vyplněnou žádost a potřebné dokumenty odešlete na vámi vybrané krajské pracoviště Fondu a žádost viditelně označte NZÚ – Žádost o podporu. Případně ji můžete poslat i online.
 4. Vyčkejte na kontrolu: Na přijetí a kontrolu vaší žádosti potřebuje Fond v součtu zhruba 6 týdnů. Pokud v žádosti najde nesrovnalosti, ozve se vám, a vy máte 30 dní na jejich odstranění.
 5. Přijde vám akceptační dopis: Pokud je vše v pořádku, přijde vám akceptační dopis. Od jeho doručení vám začne běžet lhůta 12 až 36 měsíců (dle typu plánované renovace), kterou máte na realizaci projektu.
 6. Zajistěte si technický dozor: Najděte si technika nezávislého na realizační firmě, který vám dohlídne na realizaci a pohlídá, že je vše v pořádku. Jeho povinností je na konci projektu sepsat závěrečnou zprávu, kterou následně musíte doložit při realizaci.
 7. Doložte realizaci projektu: Máte hotovo? Doložte realizaci projektu na Fond a vyčkejte na schválení a podpisy.
 8. Počkejte na výplatu dotace: Po rozhodnutí o poskytnutí dotace vám bude částka do 3 týdnů zaslána na váš bankovní účet.

S financováním může pomoci půjčka

Dotace za výměnu oken, případně zateplení domu je v programu Nová zelená úsporám vyplácená až zpětně, nemluvě o tom, že nepokryje všechny vynaložené investice. Zejména princip zpětného získání finančních prostředků ze státní podpory je pro spoustu zájemců pomyslná „stopka“ při úvahách nad ekologičtějším bydlením. V Hello bank! má ale ekologie zelenou – a to v podobě výhodné půjčky.

Využijte Hello EKO půjčku a pusťte se do úpravy svého bydlení co nejdříve. Získáte potřebné finance na zaplacení vybraného projektu, než se vám v podobě dotace částečně vrátí zpátky. To navíc se zvýhodněnou úrokovou sazbou od 4,9 %. Její odborníci vám navíc rádi poradí se vším, co se týká nejen žádosti o půjčku, ale i samotného zažádání o státní dotaci.