Sexuálně vyprahlí těžaři. Frakování zvyšuje výskyt pohlavních chorob - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sexuálně vyprahlí těžaři. Frakování zvyšuje výskyt pohlavních chorob

,
Sexuálně vyprahlí těžaři. Frakování zvyšuje výskyt pohlavních chorob
Zdroj: Profimedia.cz

V oblastech Texasu, kde probíhá těžba ropy a zemního plynu formou hydraulického štěpení hornin, je vyšší výskyt pohlavních chorob v populaci. Dospěli k tomu vědci z prestižní americké Yaleovy univerzity.

Kapavka a chlamydie se v okresech v Texasu, kde probíhá těžba fosilních paliv formou frakování, vyskytují ve zvýšení míře, než tam, kde k těžbě nedochází. K tomuto zjištění dospěli lékaři z Yale School of Public Health. Případy kapavky jsou vyšší o 15 procent, v případě výskytu chlamydií, jež se také přenášejí pohlavním stykem, je to o 10 procent více.

Studii lékaři prezentovali v odborném časopise Sexually Transmitted Diseases. „Zjištění z Texasu přispívají k důkazům o sociálních dopadech na komunity, kde dochází k těžbě břidlicového plynu,“ zdůraznila vedoucí studie, epidemioložka Nicole Dezielová.

Těžba ropy a plynu z nekonvenčních zdrojů pomáhá ekonomice Spojených států, která v posledních letech zvyšuje produkci těchto fosilních surovin. V roce 2018 se frakování podílelo už na 60 procentech těžby zemního plynu a ropy v USA. Obhájci hydraulického štěpení zdůrazňují, že sektor dává práci mnoha lidem a pomáhá místní ekonomice.

Naopak odpůrci těžby a ochránci klimatu a přírody poukazují na negativní dopady těžby. Kromě možného vyvolání zemětřesení varují i před kontaminací spodních vod chemikáliemi, jež se pumpují do horniny až do hloubky několika kilometrů, ale i hlukem.

Samotná technologie spotřebuje velké množství vody, jež se bere z povrchových zdrojů. V souvislosti s těžbou dochází také ke znečištění vzduchu.


Nizozemsko zastavuje podporu zemnímu plynu z Groningenu. Bojí se zemětřesení

Těžba plynu, ilustrační foto

K výčtu negativ se podle webu Treehugger nyní přidává i zvýšený výskyt pohlavně přenosných nemocí, protože firmy zaměstnávají zejména muže bez rodiny ve venkovských oblastech, kteří využívají k povyražení místní prostitutky a často mění sexuální partnery. Tímto chováním se zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob.

Studie monitorovala výskyt pohlavně přenosných chorob v letech 2000 až 2016, takže mohla zaznamenat změnu před zahájením a po spuštění těžby. Další z autorek studie Linda Niccolaiová, jež se zaměřuje na výskyt pohlavně přenosných onemocnění, dodala, že dobývání fosilních zdrojů pomocí frakování mění chování v místních komunitách a zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob.

Výsledky studie by měly ovlivnit vytváření politiky na ochranu veřejného zdraví tam, kde se těží z ropných břidlic. V Texasu pracuje v sektoru těžby ropy a plynu přes 300 tisíc lidí.

Zdroje: Treehugger.com, Yale.edu

Dále čtěte:

Ropa a plyn pod palbou. Těžba v USA způsobuje zemětřesení

Časovaná bomba na moři: Němce děsí vraky britských ropných plošin

Nový odhad: Zásoby plynu v Británii mohou být šestkrát menší, než se uvádělo

Kanadští vědci mají metodu, jak místo ropy těžit pouze vodík. Oxid uhličitý zůstane v zemi

Británie začala dobývat břidlicový plyn. Jako čtvrtá země po USA, Kanadě a Číně

Sexuálně vyprahlí těžaři. Frakování zvyšuje výskyt pohlavních chorob
2.4 (47.27%) 22 hlasování
Diskuze