Propadli jste už fenoménu ETF? Co jsou ETF fondy a jak do nich investovat? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Propadli jste už fenoménu ETF? Co jsou ETF fondy a jak do nich investovat?

,
Propadli jste už fenoménu ETF? Co jsou ETF fondy a jak do nich investovat?
Komerční sdělení

Pokud chcete investovat do cenných papírů, avšak patříte objemem spíše mezi malé investory, možná pro vás nebude nejlepší strategií přímá investice do konkrétních titulů. Existují totiž nástroje minimalizující riziko ztráty a naopak zvyšující šanci na dlouhodobý a stabilní výnos investice.

V dnešním článku se podrobněji podíváme na tzv. ETF fondy.

Co jsou ETF fondy?

ETF fondy (anglicky Exchange-traded funds, v českém překladu „fondy obchodované na burze“) jsou obchodovány na světových burzách podobně jako akciové tituly. Na rozdíl od akcií se však nejedná o cenný papír vyjadřující hodnotu určité společnosti. ETF fondy mohou být sestaveny z celé škály aktiv, jejichž hodnotu odrážejí.

První veřejně obchodované fondy se objevily během 90. let 20. století. Na popularitě ale začaly získávat až po roce 2000 a k masovému rozšíření došlo až po finanční krizi v roce 2009. Dnes ETF zažívají masivní růst popularity napříč všemi kategoriemi investorů.

Každý fond by měl mít definovanou investiční strategii, na jejímž základě správce fondu sestavuje jeho strukturu. Může tak například jít o fond odrážející hodnotu indexu S&P 500, další index může odrážet cenu velkých technologických firem či naopak startupů, jiný hodnotu ropy či zlata a dalších komodit. V poslední době se stále častěji hovoří i o příchodů kryptoměnových ETF.

Proč mohou být ETF fondy dobrou volbou i pro malé investory?

Pokud hodláte na burze investovat ročně částky v řádu jednotek či desítek tisíc korun, nemusí být výhodné vyhledávat konkrétní akciové tituly. Vaše portfolio pravděpodobně nebude dostatečně diverzifikované a případný neúspěch jedné z vašich investic by mohl mít zásadní dopad na výkon celého vašeho portfolia.

V případě ETF přitom můžete investovat jedním nákupem do fondu, který zastupuje hodnotu desítek či stovek různých akciových titulů a dalších aktiv. V takovém případě je riziko ztráty mnohem menší a naopak je zde větší pravděpodobnost, že investice bude dlouhodobě přinášet stabilní zhodnocení.

Jak ETF zakoupit?

Podobně jako v případě akcií i ETF fondy lze zakoupit prostřednictvím brokera, skrz kterého můžete obchodovat akcie na světových burzách. Stačí si tedy vybrat z nabídky toho nejvýhodnějšího.

Věnujete pozornost trhům, na kterých broker obchodování nabízí, výši poplatků či minimální výši vkladu. Nabídka je dnes poměrně široká a každý si vybere.

Pokud si chcete vybrat kvalitního brokera, určitě Vám pomůže tento seznam nejlepších ETF brokerů v Česku.

Fondy můžete nakupovat i prostřednictvím svého mobilu nebo smartphonu. Foto: Adobe Stock

Návod, jak investovat do ETF

V následujících řádcích Vám popíšeme návod, jak nakoupit ETF.

  1. Otevřete si účet u brokera – pokud chcete nakoupit ETF fondy, potřebujete si vytvořit investiční účet. Založení tohoto účtu je velmi rychlé a víte si ho založit online.
  2. Ověřte svou totožnost – kvůli mnoha regulacím, boji proti praní špinavých peněz a dalších podvodů, potřebujete při založení účtu ověřit svou totožnost. Je to podobné, jako když si zakládáte účet pro obchodování s akciemi nebo účet v bance.
  3. Přihlaste se do svého účtu – do svého účtu se přihlásíte prostřednictvím jména a hesla. Kvalitní ETF brokeři nabízejí dodatečné zabezpečení účtu prostřednictvím dvoufaktorové identifikace.
  4. Vložte peníze na svůj obchodní účet – Pokud jste ověřili svůj účet, potřebuje něj vložit peníze. Vklad můžete realizovat prostřednictvím platební karty, bankovního převodu nebo prostřednictvím dalších platebních služeb jako je PayPal.
  5. Nakupte ETF – nákup realizujete přes obchodní platformu brokera. Množství brokerů nabízí i mobilní obchodní platformu pro smartphony a tablety. Abyste nakoupili ETF potřebujete zadat objednávku. Nejvíce se používá tržní (market) nebo limitní (limit) objednávka. Přes tržní (market) objednávku kupujete ETF za aktuální tržní cenu. Prostřednictvím limitní objednávky si můžete nastavit na jaké ceně chcete ETF nakoupit.

Na co si dát pozor?

Oproti akciím jsou ETF fondy rizikovější zejména v tom, že je nutné přesně nastudovat cíle a strukturu jednotlivých fondů. Je nutné znát cíle fondu a mít tak jistotu, že investice nebude v budoucnu ohrožena.

Před každým nákupem tedy pečlivě ověřte, že dané ETF skutečně reprezentuje hodnotu, kterou chcete, a bude tomu tak dlouhodobě.

Pokud jste začínající investor, je vhodné se na začátku podívat na nejpopulárnější fondy.

Oblíbené ETF fondy jsou ty, které kopírují nejznámější akciové indexy jako je S&P 500, NASDAQ nebo DAX. Můžete ale také investovat do různých odvětví ekonomiky, jako jsou technologie, farmaceutický průmysl, finančnictví nebo obnovitelné zdroje energie.