Nizozemsko má záchranný balíček a chce hromadnou imunitu. Epidemie začala na karnevalu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nizozemsko má záchranný balíček a chce hromadnou imunitu. Epidemie začala na karnevalu

,
Nizozemsko má záchranný balíček a chce hromadnou imunitu. Epidemie začala na karnevalu
Zdroj: čtk

V následujících třech měsících uvolní nizozemská vláda na bezprostřední pomoc živnostníkům a firmám poškozeným koronavirem 10 až 20 miliard eur. V rámci záchranného balíčku to slíbil ministr financí Wopke Hoekstra.

Ministr již dříve informoval, že národní dluh bude moci růst až na úroveň 60 procent vůči HDP. Ještě na konci roku 2018 byl přitom dluh jen na úrovni 52,5 procenta. „Buďme upřímní – tato krize bude bolet ve všech směrech,“ konstatoval Hoekstra.

Počet lidí nakažených koronavirem přesáhl k 19. březnu v Nizozemsku dva tisíce, čímž se země řadí mezi nejpostiženější evropské státy. Nemoci covid-19 tam podlehlo už 58 osob. Země se rozhodla v boji s pandemií zvolit stejnou strategii, jako Velká Británie nebo Německo. Nizozemci chtějí nechat vir přes populaci pomalu přejít tak, aby postupně získala hromadnou imunitu. Premiér Mark Rutte řekl ve svém proslovu k národu, že předpokládá nakažení virem u více než poloviny obyvatel.

„V této souvislosti ale vznikají dva problémy. Prvním je kapacita, neboli kam nemocné uložit, když experti hovoří o zhruba 60 procentech nakažených, což odpovídá téměř devíti milionům obyvatel. Druhým je čas – ten proces bude spíš než měsíce trvat roky,“ podotýká Andrea Märzová, ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux. Nemocnice přitom mají na pandemii připraveny asi 1500 lůžek vhodných pro zaopatření pacientů ve vážnějším stavu.

Chceš mít otevřeno? Tvoje volba

Úměrně zvolené strategii zavádí nizozemský kabinet zatím trochu měkčí opatření, než jaká platí například v České republice. Nechává na provozovatelích rozhodnutí, zda ponechají své obchody otevřeny.  Zavřely je tak zatím hlavně nadnárodní koncerny. U některých to platí pro všechny pobočky (především u módních domů jako C&A nebo Mango), některé firmy nechaly v provozu jen vlajkové prodejny ve větších městech (společnost T-Mobile).


Nejaktivnější obchodníci. Nizozemci jsou králi evropského vývozu


Limit pro společenské akce je stanoven na 99 osob. Zavřeny jsou ovšem všechny školy, restaurace a kulturní i zábavní centra. Všude platí nutný odstup lidí minimálně 1,5 metru. Ministr zdravotnictví Bruno Bruins do budoucna nevyloučil ani plošná omezení.

Ohniskem nákazy byl karneval v Brabantsku

Nejvyšší nárůst případů eviduje v Nizozemsku provincie Severní Brabanstko, kde byl také diagnostikován první nakažený pacient. Za méně než 24 hodin od jeho evidence 27. února přibylo 70 infikovaných, aktuálně jich tam jsou už dvě stovky. Že se tato část Nizozemska stala stala ohniskem nákazy, to experti přičítají karnevalovým slavnostem, které se tam konaly na konci února.

Firmy z nejpostiženějších oborů dostanou okamžitě čtyři tisíce eur

Mezi opatření, která vláda zařadila do záchranného balíčku pro podnikatele, firmy i zaměstnance, patří například příspěvek pro zaměstnance, kterým musely firmy zkrátit kvůli nedostatku práce pracovní úvazek.

„Pro živnostníky a pracovníky na volné noze, kterých je v Nizozemsku víc než jeden milion, připravila vláda pomoc v podobě jednodušších procesů zařizování sociálních příspěvků v případě, kdy ztratí kvůli pandemii nasmlouvané zakázky. Výše nevratné kompenzace by měla být srovnatelná s výší životního minima, které je v Nizozemsku 1 654 eur,“ vysvětluje Andrea Märzová.

Dalším opatřením je možnost zažádat o tříměsíční odklad daňových splátek. V tomto případě musí společnost jen doložit, že její obchodní činnost byla postihnuta současnou situací.

Kabinet otevřel informační centrum pro nejvíce postižená hospodářská odvětví, jako jsou pohostinství, cestovní ruch a kultura. Firmy aktivní v těchto oborech mohou obdržet okamžitou kompenzaci ve výši čtyř tisíc eur na uhrazení těch nejurgentnějších nákladů. Pro tyto společnosti bude také mnohem jednodušší získat od banky půjčku. Banky navýšily jejich horní hranici na 150 milionů eur, přičemž vláda se zaručí za polovinu částky.

Zdroj: Nizozemský tisk, agentura CzechTrade

Nizozemsko má záchranný balíček a chce hromadnou imunitu. Epidemie začala na karnevalu
2.9 (57.89%) 19 hlasování
Diskuze