„Nechám vás pohřbít". Duterte vyzval k zastřelení Filipínců vzpírajících se karanténě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Nechám vás pohřbít“. Duterte vyzval k zastřelení Filipínců vzpírajících se karanténě

,
„Nechám vás pohřbít“. Duterte vyzval k zastřelení Filipínců vzpírajících se karanténě
Zdroj: Profimedia

Filipínský prezident Rodrigo Duterte je známý tím, že pálí kontroverzními výroky na všechny strany. Terčem jeho často až vulgárních výpadů se v minulosti stal někdejší americký prezident Barack Obama, papež František, ale například i poslanci Evropského parlamentu.

Duterte si rovněž otevřeně utahoval z homosexuálů. Přirovnával se k Adolfu Hitlerovi a oznamoval, že by byl velmi rád, kdyby mohl zmasakrovat tři miliony filipínských uživatelů drog.

Nyní se kontroverzní politik známý tím, že k ostrým slůvkům a přímým řešením nemá daleko, rozhodl vyjádřit i k situaci kolem epidemie koronaviru ve své zemi.

V televizním projevu varoval Filipínce, kteří budou porušovat  karanténu uvalenou úřady kvůli šíření této vysoce nakažlivé nemoci, že mohou být za to, že dělají potíže, rovnou zastřeleni, informovala agentura Reuters.


Komentář: Nejdřív rozšíříme virus a pak vám rádi prodáme ochranu. Vaše Čínská lidová republika


Kromě toho Duterte mluvil také o situaci zdravotníků v nemocnicích, kteří kvůli aktuální koronavirové situaci čelí sociální stigmatizaci a diskriminaci, což podle filipínského prezidenta znamená vážný zločin. Hovořil i o tom, že systém zdravotní péče na Filipínách je křehký a vláda se snaží zabránit jeho přetížení.   

Duterte také zdůraznil, že je důležité, aby všichni Filipínci ve snaze zastavit šíření nákazy spolupracovali s vládou a respektovali opatření směřující k domácí karanténě.

„Zhoršuje se to. Ještě jednou vám říkám, že ten problém je vážný a že musíte poslouchat,“ sdělil Duterte. „Moje příkazy směrem k policii a armádě… pokud budou problémy a bude to vypadat, že s vámi bude chtít někdo bojovat a vaše životy budou v ohrožení, zastřelte je,“ uvedl. „Rozumíte tomu? Mrtví, namísto toho, abyste dál dělali problémy, vás nechám pohřbít,“ řekl filipínský prezident.

Měli by ti, kteří poruší karanténu kvůli koronaviru, čelit sankcím?

Duterteho poznámky přišly poté, co média v zemi informovala o sérii nepokojů a zatčení provázejících protesty v chudých čtvrtích filipínské metropole Manily, kde dávali místní lidé najevo nespokojenost s podle nich nedostatečnou vládní potravinovou pomocí.

Duterte za svá drsná slova čelil kritice, podle které podněcuje k násilí a vytváření občanských domobran, napsala americká televize CNBC. Kritické hlasy upozorňují na to, že určité dopady již Duterteho slova měla v souvislosti s jeho tažením proti drogám. Během něj policie a rovněž neidentifikovaní, záhadní střelci pozabíjeli tisíce lidí podezřelých z užívání či prodejů návykových látek.

Dutertova prezidentská kancelář výroky svého šéfa pravidelně označuje za řečnickou hyperbolu. Ředitel filipínské státní policie uvedl, že policisté rozumí tomu, že se Duterte snažil pouze demonstrovat to, že situaci kolem udržení pořádku myslí vážně a že policie nikoho střílet nebude.

Filipíny v současné době registrují přes 130 úmrtí spojených s nákazou nového typu koronaviru a nemoci Covid-19 a více než tři tisíce aktivních a potvrzených případů nemoci. V zemi každým dnem přibývají stovky nakažených.

Zdroje: www.cnbc.com, www.reuters.com

„Nechám vás pohřbít“. Duterte vyzval k zastřelení Filipínců vzpírajících se karanténě
2.7 (53.33%) 3 hlasování
Diskuze